1996'ların Mercedes'inde bulunan teknolojilere şaşıracaksınız!

Mercedes-Benz'in eski yıllarda geliştirdiği otomobil modelinde bulunan teknolojileri görünce şaşıracaksınız. Firma ta o tarihlerde şimdiki zamanın teknolojilerini arabalarında kullanmış. İşte o detaylar.

1996'ların Mercedes'inde bulunan teknolojilere şaşıracaksınız!

Mercedes-Benz 1996 yılında binek otomobil tasarımını, kontrolünü ve konforundaki yenilikleri öne çıkarmak için bir konsept araç tasarlamıştı. 25 yıldan uzun bir süre sonra geriye dönüp şık olan bu coupe modeline baktığımızda, şimdiki üretim araçlarında henüz yeni yeni yer bulmaya başlayan bir dizi ileri görüşlü fikri görmüş oluyoruz.

Mercedes 1996 yıllarında neler yapmış öyle

2 kapılı bu coupe, direksiyon simidi ve gaz / fren pedallarını joysticklere ekleyen benzersiz bir kontrol sistemine sahipti. Orta konsolda bu iki joystick çubuğun yanı sıra her kapıda da ayrı kontrol çubukları var, bu da aracı sürücü koltuğundan veya yolcu koltuğundan sürmenizi sağlayabiliyor.

Sürücü koltuğundan bakılınca, 90'ların ortalarından kalma bir arabadan daha ziyade bir savaş uçağının kokpitine benziyor. Ekranlardan oluşan temiz bir gösterge paneli sayesinde iç mekân da çok minimalist tasarlanmış.

Mercedes'in 1996 yılında ürettiği fütürist araç hayret ettiriyor!

Konseptte ayrıca geleneksel yan aynalar kameralarla değiştirilmiş ve o dönem için standart olandan çok daha fazla hava yastığı ile donatılmıştır. O zamanın diğer büyük teknolojileri arasında elektro-şeffaf panoramik tavan camı, cep telefonuyla kullanım için ses tanıma, tamamen aktif bir süspansiyon sistemi, dört menteşeli elektrikli açılır bir kaput kapağı ve değişken ışıklı bir far sistemi de bulunuyor.

Kaputun altında doğal emişli 6.0L V12 motor bulunuyor. Elektrikli kelebek kapılar aracın yaşı göz önüne alındığında çok modern görünüyor. Kapıların kilidiyse sahibinin cebinde bulunan manyetik bir kartla açılıyor.

YouTube kanalı TheTFJJ kısa süre önce bu Mercedes F200 konseptini Londra Concours otomobil fuarına gelirken filme almıştı.