Güncel

2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

2019 yılında Ramazan Bayramı hangi gün kutlanacak. Detaylar ve tatilin ne kadar olacağı bilgisi haberimizde.


Milyonlarca vatandaşın oruç ibadetlerini gerçekleştirdiği Ramazan ayının bitimine sayılı günler kaldı. Vatandaşlar Ramazan Bayramı ne zaman sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ise vatandaşların beklediği haber geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların, kaç gün idari izin yapacağını açıklandı.

2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

4 Haziran Salı günü Ramazan Bayramı'nın ilk günü sayılırken bayramın bitiş tarihi ise 6 Haziran Perşembe gününe denk geliyor. Bunun yanı sıra arife gününün tatil olup olmayacağını merak eden vatandaşlar için ise karar açıklandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre arife günü resmi tatil olarak ilan edilirken özel sektör yarım gün tatil yapacak.

Bayram tatili kaç gün?

3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00'te başlayan Ramazan Bayramı tatili, 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecek. Cumhurbaşkanlığı'nın yayınladığı kararname ile 7 Haziran 2019 Cuma, 8 Haziran 2019 Cumartesi ve 9 Haziran 2019 Pazar günleri de bayram tatiline dahil edilecek.

Açıklamada yer alan, Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Ramazan Bayramı tatiline ilişkin gönderilen idari izin yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Ramazan Bayramı tatili 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00'te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecektir. Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür. İdari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacak ancak kullanmadıkları idari izinleri, idarenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılabilecektir.”

Ramazan ayının önemi nedir?

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.