Güncel

2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu! - Etkisi ne olacak?

Ayı piyasasına rağmen 2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu! Peki bu gelişme, kripto piyasasının yükselişine katkı sağlayacak mı?

2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu! - Etkisi ne olacak?

Bu yıl dijital varlık endüstrisini etkileyen ayı piyasasına rağmen, kripto para birimi ATM'lerinin benimsenmesi, farklı faktörlerden güç alarak büyümeye devam etti.

Ayı piyasasına rağmen 2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu!

Gerçekten de CoinATMRadar'ın verilerine göre, 30 Aralık itibarıyla dünya çapında kurulu kripto ATM sayısı Ocak 2022'de kaydedilen 34.358 makineden yaklaşık 4.239'u temsil ederek 38.597'ye ulaştı.

2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu! - Etkisi ne olacak? - Resim : 1

Kurulu kripto ATM tablosunun sayısı. Kaynak: CoinATMRadar

Kripto ATM'lerinin büyümesi, daha önceki bir Finbold raporunun kurulu makine sayısının Eylül ayında ilk kez durduğunu belirtmesinin ardından geldi. Benzer şekilde, değişken piyasaya rağmen başka bir rapor, kripto ATM pazarının 2030 yılına kadar muhtemelen %60'ın üzerinde büyüyeceğini belirtti.

Ayrıca, hakim ayı piyasası genel olarak sektördeki çoğu işletmeyi etkiledi. Özellikle, ATM operatörleri de dahil olmak üzere çoğu işletme, piyasa koşullarının istikrara kavuşmasını bekleyerek büyüme yörüngesinde yavaşlamak zorunda kaldı.

Kripto ATM büyümesinin itici güçleri

Kripto ATM'nin benimsenmesindeki büyüme birkaç faktöre bağlanabilir. Birincisi, günlük işlemler için kripto para biriminin kullanılması daha yaygın hale geliyor ve daha fazla işletme dijital para birimlerini ödeme olarak kabul ediyor.

Buna ek olarak, genel halk arasında kripto para biriminin artan farkındalığı ve anlaşılması, dijital varlıkları alıp satmanın uygun ve erişilebilir yollarına yönelik daha büyük bir talebe yol açtı.

Aynı zamanda, 2021'in son kripto boğa koşusu da farklı yetki alanlarında ATM kullanımının artmasına katkıda bulundu. Geleneksel finans platformlarına  bir alternatif sunarak dijital varlıkların benimsenmesini teşvik etmede özellikle ATM'lerin kullanılması çok önemlidir.

Bununla birlikte, 2023'e girerken, ayı piyasası hakim olursa, koşulların kripto ATM'lerinin görünümünü nasıl etkilediğini izlemek ilginç olacaktır.

Ayı piyasasının ima edilmesinin yanı sıra, kripto ATM alanı hala düzenleyici inceleme tehdidiyle karşı karşıya. Örneğin, bazı yargı bölgeleri kripto ATM'lerini kara para aklama kanalları olarak görüyor. Bu satırda, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) , bilgisayar korsanları tarafından insanları aldatmak için kullanılan kripto ATM'leri ve QR kodlarıyla ilgili bir uyarı yayınladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.