Solana fiyatı, kan kaybediyor! Neden?

Solana fiyatı, SOL-FTX ilişkilendirme endişeleri arasında kan kaybediyor!

Solana fiyatı, kan kaybediyor! Neden?

Merkezi olmayan finans ( DeFi ) belirteci Solana'nın ( SOL ) değeri, ağın artık çökmüş olan FTX kripto para borsası ile yakın ilişkisine ilişkin endişeler arasında düşmeye devam ediyor. Özellikle, FTX kurucusu Sam Bankman Fried'in tutuklanmasının ardından fiyat düşüşü hızlandı.

Solana fiyatı, kan kaybediyor! Neden?

Şu anda Solana, son 24 saat içinde neredeyse %7'lik bir düşüşle 9,39 $ değerinde, haftalık grafikte ise token neredeyse %20 düştü. En son düşüş, varlığın 10 dolarlık destek pozisyonunu kaybettiğini gören sürekli bir düşüş eğilimini takip ediyor.

Ayrıca Solana, piyasa değeri bir haftada neredeyse 890 milyon dolar düşerek baskı zamanında 4,35 milyar dolara gerileyerek, sürekli satış baskısı kaydediyor.

Solana fiyatı, kan kaybediyor! Neden? - Resim : 1

Solana yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Solana-FTX ilişkisinin etkisi

Solana, hakim genel piyasa satışlarıyla mücadele etmiş olsa da, FTX'ten gelen serpinti devam ettikçe varlığın bir "Ethereum ( ETH ) katili" olarak ortaya çıkma umutları çökmüş görünüyor. Özellikle Solana'nın geleceğine olan genel güven, FTX olayının ardından sarsıldı.

Bu durumda yatırımcılar, iki taraf arasındaki yakın ilişkinin Solana'nın geleceğini tehlikeye atıp atmayacağını belirlemeye devam ediyor. Özellikle operasyonun zirvesinde Bankman-Fried ve FTX, Solana ekibine önemli destek sağladı.

Ancak Solana'nın kurucu ortağı Raj Gökal, ekosistemin SOL'un fiyat hareketleriyle ilgilenmediğini ileri sürerek geleceğin umut verici göründüğüne dikkat çekti.

Gökal, “Uzun vadede bence bu gerçekten iyi. FTX'in ekosisteme dahil olması ve sahiplik hissesinin yoğunlaşması hakkında her zaman gerçekten olumsuz eleştiriler duyduk” dedi.

Aynı zamanda, ağ bir proje ve geliştirici çıkışını kaydediyor. Örneğin, Solana blok zincirindeki en önemli non-fungible token ( NFT ) projelerinden ikisi olan DeGods ve Y00ts, Polygon ( MATIC ) ekosistemine  geçişi duyurdu.

İlginç bir şekilde, veri toplayıcı Token Terminal'den alınan istatistikler, Solana geliştiricilerinin 2022'de neredeyse %90 oranında düştüğünü  iddia etti. Ancak Solana, rakamlara itiraz etti.

Genel olarak, FTX endişeleri, ağın sürekli kesintiler nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya olduğu düşünülürse, Solana için işleri karmaşıklaştırabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.