2022'de rekor sayıda kripto hırsızlığı gerçekleşti. Peki sebebi ne?

Piyasaların çökmesi, tarihte rekor sayıda kripto hırsızlığına neden oldu. İşte istatistikler!

2022'de rekor sayıda kripto hırsızlığı gerçekleşti. Peki sebebi ne?

Kripto para birimi sektörü, uzun süreli satıştan zevk alırken, sektör, milyarlarca dolara varan kayıplarla sonuçlanan artan sayıda soygunla boğuşuyor. Nitekim sektörün artan popülaritesine paralel olarak giderek artan hırsızlık sayısı 2022'de zirveye ulaştı.

2022'de rekor sayıda kripto hırsızlığı gerçekleşti. Peki sebebi ne?

Özellikle Finbold tarafından sunulan verilere göre, 2022'de kripto para birimiyle ilgili soygunların sayısı 9 Aralık itibarıyla 190'a ulaştı ve geçen yılki 132 rakamından %43,93'lük bir büyümeyi temsil ediyor. 2018'de ilk kez 38 ile 2017 rakamı olan 9'dan %320'nin üzerinde rekor bir büyüme. En düşük olay sayısı 2011'de 4 ile kaydedildi.

Aynı zamanda, soygunlarda kaybedilen değer yıllar içinde değişiklik gösterdi ve ilk on olay toplam 4,28 milyar dolarlık bir kümülatif itibari değer kaybına yol açtı. Mart 2022 Ronin Network ( Axie Infinity ) soygunu, çalınan 620 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, onu 610 milyon dolarla Poly Network takip ediyor. Ekim 2022'deki Binance hack'i 570 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlandı, ardından 532 milyon dolarlık Coincheck izledi. 

Son FTX kripto para borsası çöküşü, 477 milyon dolarla beşinci sırada yer alırken, kötü şöhretli MT Gox olayı, toplamda 470 milyon dolarla altıncı sırada yer alıyor.

Artan sayıda kripto soygunu

2022'deki rekor soygun sayısı, dijital para birimi alanının başlangıcından bu yana güvenlik sorunlarının devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle, sektörün genişletilmiş bir ayı piyasasına girmesine rağmen, dijital para birimleri bilgisayar korsanları için nakit ineği olarak öne çıkıyor.

Gerçekten de bilgisayar korsanları , izlerini gizlemek ve tespit edilmelerini zorlaştırmak için birden fazla cüzdan ve borsa kullanmak gibi karmaşık tekniklerden yararlanarak soygunları başlatmak için kripto para sektörünün emekleme aşamalarından yararlanıyor . Bu doğrultuda, kripto para piyasasındaki anonimlik ve düzenleme eksikliği, bilgisayar korsanlarının tespit edilmeden veya izlenmeden faaliyet göstermesini kısmen kolaylaştırıyor.

Tarihsel olarak, kripto para birimi hırsızlıkları, bilgisayar korsanlarının, kimlik avı, keylogging, sosyal mühendislik veya diğer teknikler yoluyla fonlarına erişim elde etmek için kullanıcıların özel anahtarlarını hedef aldığını gördü. Bilgisayar korsanlarının uzayda popüler ürünlere yönelmesiyle soygunların farklı vektörler aldığını belirtmekte fayda var.

Örneğin son aylarda sektör popülerlik kazandıkça hedeflerin büyük çoğunluğu merkezi olmayan finans ( DeFi ) protokolleri oldu. Diğer yaygın saldırı araçları, blok zinciri köprülerinden yararlanma ve piyasa manipülasyonunu içerir.

Kripto soygunlarının yeni vektörleri

Ancak, hırsızlık için merkezi platformlar kullanmakla suçlanan içeriden kişilerle hırsızlık yeni bir dönüş yapıyor. Mevcut ayı piyasası, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried aleyhindeki dolandırıcılık iddialarının ardından genişledi. Güç durumdaki eski CEO, doğru kriterleri izlemeden müşteri fonlarını zimmete geçirmekle suçlandı. Aynı zamanda yetkililerin konuyu hala araştırdığı düşünülürse FTX çöküşünde kaybedilen miktar daha yüksek olabilir.

Genel olarak, merkezi platformlar, katı KYC protokolleri uygulamak ve kara para aklamayı önleme yaklaşımlarını benimsemek gibi yaklaşımları dahil ederek güvenlik seviyelerini artırdı. Sonuç olarak, dış kötü aktörler için daha az çekicidirler.

İlginç bir şekilde uzmanlar, sektörün artan popülaritesi ile bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarından giderek daha fazla yararlandığını savunarak kripto alanının açık kaynaklı doğasına da işaret ettiler. Özellikle, bilgisayar korsanları fon çalmak için herhangi bir kod zayıflığından yararlanmaya çalışır.

Ek olarak, kripto para birimlerinin anonim doğası nedeniyle, çalınan fonların izini sürmek genellikle zordur ve bu da mağdurların tazmin edilmesini zorlaştırır. Dikkate değer bir şekilde, işlem maskeleme özelliklerinin varlığı ve bazı fonların aklamaya kanalize edilmesiyle takip, bir zorluk haline geliyor.

Bununla birlikte, müşterilerin dijital varlıklarla tazmin edildiği birkaç olay için, her zaman piyasanın istikrarsızlaşması korkusu olmuştur. Örneğin, alacaklılar Mt Gox kurbanlarını tazmin etmek için bir anlaşmaya vardıktan sonra, önemli miktarda dijital varlığın tasfiyesinin piyasaları çökerteceğine dair korkular vardı.

Kripto soygunlarının geleceğini yönetme 

Kripto alanında daha fazla düzenlemeye ve resmi sisteme ihtiyaç duyulduğu için, sorumluluk çoğunlukla yatırımcılara ve belirli işletmelere aittir. Genel olarak, kripto hırsızlığı riskini ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, daha iyi güvenlik önlemleri, düzenleyici gözetim ve bireysel farkındalığın bir kombinasyonu, bu saldırıların riskini azaltmak ve yatırımcıları önemli ölçüde korumak için önlemler olarak öne çıkıyor.

Genel olarak, artan sayıda kripto soygunu, yatırımcıları korumak isteyen farklı yetki alanlarında uygun düzenlemeleri yapma ihtiyacını hızlandırdı. Bununla birlikte, çoğu düzenleyici, kriptodaki yenilikleri teşvik etmek ve yatırımcıları korumak arasında bölünmüş durumda.