Güncel

3. doz koronavirüs aşısı duyuruldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca merak edilen üçüncü doz aşı açıklamasını yaptı. İşte detaylar.

3. doz koronavirüs aşısı duyuruldu!

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri her şey değişti. Uzun süre sokağa çıkma yasakları ve karantina uygulamaları hayatımızdaydı. Virüsün yayılmasını engellemek için yapılan çabalar herkesin hayatı üzerinde etki yarattı. Aşının bulunmasıyla hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı diyebiliriz.

Bu kapsamda vatandaşlar iki doz aşılama uygulamasına katıldılar. Aşı ile birlikte virüse karşı elimizde güçlü bir silah oldu. Böylece hayat da normal akışında akmaya başladı. Okullar açıldı ve sokağa çıkma kısıtlamaları kalktı. Ancak şimdi ise üçüncü doz aşı ile ilgili duyuru yapıldı.

3. doz koronavirüs aşısı açıklaması geldi!

Koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayılarında tekrar bir artış söz konusu. Kış aylarının da gelmesiyle virüs tekrar kendini göstermeye başladı diyebiliriz. Olası bir yeni dalga salgının yaşanmaması için ise şimdiden önlemler alınıyor.

Bazı ülkeler tekrar sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamalara başladı. Bu süreçte aşılama çalışmalarına hiç olmadığı kadar önem veriliyor. Bazı ülkelerde üçüncü doz aşı tekrar gündeme gelince ülkemizde de benzer bir konu gündeme geldi. 

Bilim Kurulu toplantısında ana gündem olan üçüncü doz aşı hakkında Fahrettin Koca açıklık getirdi. Fahrettin Koca'nın açıklamasında ''Bilim Kurulunda; mRNA AŞISI olup, 2. doz üzerinden 6 ay geçmiş kişilere 3. DOZ yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Öncelikli gruplar; 60 yaş üzeri, 16-60 yaş arasında ve ek hastalığı olanlarla başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlardır.'' ifadelerine yer verdi. Buna göre tıpkı aşılama çalışmalarının başlangıcında olduğu gibi öncelikli gruplar başta olmak üzere üçüncü doz uygulamaları başlayacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.