30 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

30 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncelleme sonrası duruma birlikte göz atalım.

30 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Kripto dünyası, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) arasında devam eden hukuk savaşını yakından takip etmeye devam ediyor. Her iki taraf da kendi özet brifinglerini sunduktan sonra, Ripple'ın ve onun XRP tokeninin kaderi belirsizliğini koruyor.

30 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Yargı henüz bilinmemekle birlikte, hukuk uzmanları potansiyel sonuç ve bunun kripto para birimi endüstrisi üzerindeki etkisi hakkında hala spekülasyon yapıyor. 

Bir hukuk uzmanı, Crypto Law'un kurucusu John Deaton, geçtiğimiz günlerde SEC'in Ripple davasındaki ortak girişimi neyin oluşturduğuna ilişkin 'şizofrenik argümanını' vurgulayan dava hakkında yorum yaptı ve mahkeme başkanının özet kararı reddetme olasılığı olduğuna inanıyor.

Deaton, "SEC'in Ripple davasındaki ortak girişimi neyin oluşturduğuna ilişkin şizofrenik argümanına dayanarak, Yargıç Torres'in özet kararı reddetmesi ve ortak bir girişimin varlığına ilişkin gerçek bir maddi gerçekler sorunu olduğuna hükmetme olasılığı var" dedi.

Özellikle, ortak girişim, bir finansal aracın bir menkul kıymet olup olmadığını belirlemede kilit bir faktördür. İlginç bir şekilde, Deaton davanın anlaşmayla sonuçlanabileceğini tahmin etmişti. Avukata göre, özet karardan sonra bile, Ripple ve SEC daha fazla temyizden kaçınmak için muhtemelen anlaşacak.

Ripple, SEC'in XRP'nin bir yatırım sözleşmesi olduğuna ancak sözleşmesi, yatırımcı hakkı ve ihraççı yükümlülüğü bulunmadığına dair bir karar istediğini iddia ediyor. SEC, Ripple'ı ABD'de yerleşik menkul kıymetler yasasını hiçe sayan 'icat edilmiş' kriterler kullanmakla suçladı.

Ripple - yatırım bankacısı beyannamesi

Dava bir karar tarihini beklediğinden, nihai kararı etkilemek isteyen ilgili tarafların konuya ilgisi devam etmektedir. Örneğin Ripple, bir yatırım bankacısı beyan sahibinin adı, pozisyonu ve işvereni dahil olmak üzere belirli bilgileri gizli tutma talebine itiraz eden bir dilekçe sunmuştu.

Bununla birlikte, Finbold tarafından bildirildiği üzere taraf, Ripple'ın itirazlarına, kimliklerinin ifşa edilmesinin, gizlilik güvencesi eksikliği nedeniyle tanıkları işbirliği yapmaktan caydırarak gelecekteki soruşturmaları olumsuz etkileyebileceğini belirterek bir yanıt verdi.

Bu arada, hem Ripple hem de SEC, yüksek profilli çekişme noktaları arasında bu konuda galip geleceğinden emin. Şu anda kripto topluluğu, mahkemenin belirli belgeleri halktan saklama kararlarına bakıyor olacak.

Bu davanın sonucunun sadece Ripple ve XRP'yi etkilemeyeceğini, aynı zamanda bir bütün olarak kripto para birimi endüstrisi için bir emsal oluşturacağını belirtmekte fayda var. Konuyla ilgili olarak SEC, Ripple'ı XRP tokenleri şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sattığı için dava ediyor. 

XRP fiyat analizi

Aynı zamanda duruşmalar sırasında XRP'nin değeri genel piyasa ile istikrarı ifade etti. Basın zamanında, XRP haftalık yaklaşık %5 kayıpla 0,41 dolardan işlem görüyordu.

30 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Token, yaklaşık 20.86 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonunu kontrol ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.