Güncel

Toplu işten çıkaran şirketler listesine şimdi de IBM katıldı

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan IBM, yaklaşık 4.000 çalışanı ile yollarını ayıracağını duyurdu.

Toplu işten çıkaran şirketler listesine şimdi de IBM katıldı

İşten çıkarma furyası bir türlü sona ermiyor. Çok değil henüz iki sene önce, pandeminin en yoğun yaşandığı 2021 yılında her gün binlerce yeni işe alım ilanı veren teknoloji devleri, bu kontrolsüz büyümelerinin bedelini çok ağır ödüyorlar. Bugüne kadar başta Microsoft, Meta, Amazon ve Google gibi teknoloji devleri olmak üzere pek çok şirket toplam 100.000’i geçen sayıda çalışanıyla yollarını ayırdı.

Şirketlerin tamamına yakını, bu işten çıkarmalar için ekonomik zorlukları ve şirketlerin karının düşmesini gösterdi. Toplu işten çıkarmalara katılan son isim olan IBM ise, 3.900 kişilik işten çıkarma prosedürünü farklı bir nedene dayandırdı.

Toplu işten çıkaran şirketler listesine şimdi de IBM katıldı

Geçtiğimiz aylarda, farklı projelerine sermaye aktarımı yapabilmek için Kyndryl ve Watson Health gibi alt şirketlerini satan IBM, bu şirketlerin bünyesindeki çalışanlarını ise IBM bünyesine katmıştı. Bununla birlikte yeni çalışanlara şirkette bir pozisyon bulunamadı. Bir diğer ifade ile bu çalışanlar şu an için şirkette boş boş dolaşıyorlar.

İşte onlara uygun bir pozisyon üretemediğini belirten IBM’de çareyi bu çalışanlarıyla yollarını ayırmakta buldu. Bu işten çıkarmalar kapsamında toplam 300 milyon dolar gibi bir tazminat ödemesi yapacağını duyuran IBM, en azından bu şekilde çalışanlarının bir müddet daha gelir elde etmelerine yardımcı olmayı planlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.