Güncel

350 yıl önce yaptığı öngörüleri herkesi şaşırtıyor!

Tam tamına 350 yıl öncesinden organ naklini, ağrı kesici ve uyku haplarını, hatta GPS'i bilen gören bu adam şaşırtıyor!

350 yıl önce yaptığı öngörüleri herkesi şaşırtıyor!

Bazen sıradışı haberler olur insanların inanası gelmez, son derece şaşırırlar... İşte bu haberimiz de o haberlere örnek olacak cinsten. Geçmişe gidiyoruz yaklaşık 350 yıl önce kadar geriye...

Kısaca Robery Boyle kimdir?

İşte o çok konuşulan adam Robert Boyle (25 Ocak, 1627 - 30 Aralık, 1691), İrlandalı doğa filozofu, kimyager, fizikçi, kâşif ve bir bilimadamının ta kendisi.  En çok matematik ve fen alanında yaptığı çalışmalarla hatırlanmaktadır. Araştırmalarının ve de kişisel düşüncelerinin açık bir şekilde simyacılıkla bağlantısı olsa da, genellikle, ilk modern kimyager olarak görülür. Çalışmalarının arasından en ünlüsü, The Sceptical Chymist (Kuşkucu Kimyager), kimya alanında bir dönüm noktası olarak görülür.

1335120009_robertboyle.jpgBoyle kendi yaşadığı dönemde oldukça popüler bir konu olan gençliğe geri dönme konusu üzerine yepyeni gelişmelerin geleceğini, günümüzde değil de gelecekte çok şeyin değişeceğinin haberini o dönemde vermişti. "Belki tamamen değil ama bazı parçaları, yeni bir diş, gençlikteki saç rengi gibi" değişimlerin olacağını yaptığı öngörüde dile getirmişti. Boyle bunların yanında organ naklinin de olabileceğini dile getirmiş tedavilerin mümkün olabileceğini vurgulamıştı.

Bu süreçler içerisinde Boyle hastaların acı çekmesini önleyecek ilaçların da ileriki tarihlerde bulunabileceğini, günümüzden çok sonra  kullanılacağına inandığını dile getirdi.

Belki de en önemli görülerinden birisi de GPS'tir!

Boyle yıllar yıllar öncesinde hakkında konuştuğu cümlelerle sanki GPS'i tarif eder gibi konuşuyordu, "Enlem ve boylamları kesin olarak bulabilmenin yöntemleri" yakın bir zamanda çok büyük bir yenilik olarak insanların kullanacağını, hatta günlük hayatta vazgeçilmez olacağını sölemesi şaşırtıyor...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.