Güncel

Sizin kaç hattınız var? BTK Hat sahiplerini bilgilendiriyor!

Hat sahiplerine BTK tarafından bilgilendirilme mesajı yollanacak!

Sizin kaç hattınız var? BTK Hat sahiplerini bilgilendiriyor!

BTK'yı son zamanlarda aldığı kararlar ile sık sık gündemde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz saatler içerisinde BTK o kararlarına bir yenisini daha ekledi. Son alınan karar ile birlikte cep telefonu kullanıcılarına yanı hat sahiplerine adına kaç hattı bulunduğuna dair bilgilendirme mesajı geçecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ''açık hat'' halk tarafından ve günümüzde bu isimle anılan hatların kişilerin onay ve haberi olmadan bilgilerinin kullanılarak hat sahiplerinin mağdur edilmesinin son bulacağını dile getirdi. Bu mağduriyetin ortadan kalkması ise BTK tarafından atılan bilgilendirme mesajları ile çözülecek..

1335116835_nur9771tayfunacare.jpg

BTK'ya onlarce telefon geldiğini ve yoğun bir şikayet olduğunu dile getiren ACARER sözlerinin devamında şunları dile getirdi: ''Açık hatlar gerçekten sıkıntılı bir konu. Tedbir alınmaması durumunda pek çok mağduriyete de yol açabilir. Bilmediğiniz, adımıza kayıtlı bir numaradan, telefon hattından bir takım usulsüz işlemler yapılabiliyor. Bu konuda yüzlerce, binlerce şikayet geliyor. Bunlar hakikaten sıkıntılı konular ve mutlaka önlem alınması gereken konular'' dedi.

ACARER uzun konuşmasında şu başlıklara ve ayrıntılara dikkat çekti:

Hatlar illegal işlerde kullanılıyor!

''Sizin bilginiz yok ve sizin kimlik bilgilerinizle bir numara alınıyor'' diyen Acarer, açık hatların belli bir abone sayısına ulaşmak için ''masumane niyetle'' yapılanlarının yanında, kötü niyetle yapılanlarının da olduğunu ifade etti. Acarer, ''İllegal işler yapan kişi ve oluşumların kullandığı başkası üzerine olan hatlar var. Bunların ciddi bir sosyal sorun olduğunu düşünüyorum. Önlem alınmazsa çok ciddi sıkıntılara ve mağduriyetlere yol açabilir. Yargı ve adalet sistemi içerisinde yaşanacak sorunların yanında insanın ailesine bile izah edemeyeceği işler olabilir''

İnternet Sitesi hizmet vermeye başlayacak!

''Konuyla ilgili bir site tesis etmeye çalışıyoruz. Kimlik bilgilerinizle girdiğiniz zaman üzerinize kaç tane kayıtlı telefon olduğunu göreceksiniz. Bu birkaç ay alacak. Bu süreç içinde bu konuda işletmecilerden SMS ile abonelerin bilgilendirilmesini istedik. Bunun birkaç faydası var. Bir işletmeler abonelerini bilgilendirecekler, iki kendilerini kontrol edecekler. Daha da önemlisi belki bayilerle işletmeler arasındaki ilişki de bu şekilde masaya yatırılmış olacak. Bu konunun kaynağının ne olduğunu, niçin olduğunu sorgulayacaklar. Bunlar işletme bayi ilişkisini yeniden gözden geçirilmesine, oradaki taahhütlerin, yaptırımların yeniden ele alınmasına da neden olacak. Yani rekabet güzel ama aşırı rekabet sıkıntılara da yol açabiliyor. Nihai çözüm, bizim tesis edeceğimiz site ve o sitede kimlik bilgileriyle birlikte vatandaşın aboneliklerin sorgulanması olacak.''

*Dikkat edilesi bir diğer noktalar olarak BTK'nın hassasiyet göstereceği noktalardan birisi de mahkeme ve savcılıklara bildirilen şüpheli hatlar olacak.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.