Güncel

6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak

Henüz 5G’ye tam anlamıyla geçmemişken 6G hakkındaki ilk detaylar ortaya çıktı.

6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak

Son birkaç yıldır 5G üzerine önemli yatırımlar yapılıyor. Genel kanı 2019’da dünyanın pek çok ülkesinde 5G’nin yaygın bir şekilde kullanılacağı yönündeydi. Fakat bu gerçekleşmedi. 2020’ye girmiş olmamıza karşın 5G’nin kullanım alanı hayli sınırlı.

İlginç olan şudur ki dünya 5G’ye bile tam olarak hazırlanmamışken, şimdiden 6G üzerine ilk detaylar ortaya çıkmaya başladı. Asıl etkileyici unsur ise 6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak iddiası. Bu iddianın sahibi ise hücresel veri iletiminde dünyanın önde gelen ülkesi Çin.

Çin 6G için kolları sıvadı

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Çin hücresel veri iletimi tarafında dünyanın en iyisi diyebiliriz. Hatta Trump hükümetinin Huawei üzerine oynamasının sebebi de Çinli üreticinin 5G tarafındaki baskın tutumu olarak gösterilmişti. Huawei bugün aralarında İngiltere ve Rusya gibi önemli ülkelerin de bulunduğu 5G alt yapısı ile meşgul. Bu teknoloji de pek çok ismin birkaç sene ilerisinde olan Çinli şirket, dünya genelinde bir müşteri ağına sahip.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da Huawei gibi hücresel veri iletiminde çalışmalar yapan şirketlerin arkasında duruyor. Bakanlıktan yapılan son açıklamada 6G ile ilgili ilk çalışmaların başladığı ve bu hizmetin potansiyeli üzerine taslaklar hazırlandığı belirtildi.

Çinli yetkililere göre 6G, 5G’den 8000 kat daha hızlı olacak ve saniyede 1000 GB veri indirmek mümkün olacak.

Elbette bunlar şimdilik varsayımdan ibaret. Henüz 5G bile tam anlamıyla kullanılamazken, mobil veri ile saniyede 1000 GB’lık veri indirmek şimdilik hayal gibi görünüyor.

Yorumlar
Kızgın adam
çin acaba türk Telekom alt yapısının ne kadar berbat olduğu konusunda bir bilgisi varmı?Vaat ettiği 16 MB hız eve gelen 3,5 MB sorduğumda alıcıya uzaklık mesafesi alt yapı çalışmaları bina tesisat kalitesi yeni binamı diye soruyor mal oğlu mal bina yeni olsa noolacak sokak taki alt yapı kablolarınızın kalitesi o kadar düşük ki fareler bile tenezzül etmiyor. fiber internet miş hepsi hikaye o mobil internet hızı için reklamlar da söylenen o da yersen ahh ahh bana göre teknoloji falan gelişmedi ammmmm koyum sadece göz boyamaca la çin bağa bak gudurgan it oldu olacak magmaya uranyum ile patlayıcı koyun siz de kurtulun bizde
Cevapla
taner
6G hızlı olsa da Türkiye altyapsı kaldırmaz.
Cevapla
Ziyaretçi
Saniyede 1000GB mi biz 1000GB 3G ile ayda indiremiyorduk
Cevapla
Ziyaretçi
Harddisk okuması yazması kaldırmaz :d
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.