8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Bilgin'den şaşırtan açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin şaşırtıcı bir açıklamada bulundu. "İnsanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz." dedi.

8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Bilgin'den şaşırtan açıklama

İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen "Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma" konulu panele katılan Bakan Bilgin bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ile şaşırtan Bilgin çalışma saatlerine de değindi.

Bilgin,  "Saatler kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için gelmiştir. Daha önceleri daha da kötüydü. 10 saat" diyen Bilgin, 1 Mayıs'ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyledi.

8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Bilgin'den şaşırtan açıklama

8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Bilgin'den şaşırtan açıklama - Resim : 1

Bakan Bilgin konuyla ilgili olarak: "8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.