8 yıldır uzayda savrulan roket parçası bugün Ay'a çarpacak!

8 yıldır uzayda savrulan roket parçası bugün Ay'a çarpıyor. Çarpışmanın, insanlar veya diğer uzay araçları için herhangi bir tehdit oluşturması beklenmiyor

8 yıldır uzayda savrulan roket parçası bugün Ay'a çarpacak!

Bir otobüs büyüklüğünde olan ve saniyede 2 buçuk kilometreden fazla hızla hareket eden roket parçası Ay'a çarpacak. Bu roket parçası yaklaşık 8 yıldır uzayda yuvarlanıyor. Kontrolden çıkan bu parça şu anda Ay'a doğru ilerliyor. Gök bilimcilere göre, uzayda yuvarlanan roket güçlendirici parçanın 4 Mart'ta ay yüzeyine çarpacağı tahmin ediliyor.

İnsan yapımı bir nesne ilk kez başka bir uzay cismine çarpacak. Bazıları bu durumu "Dünya'yı kirlettiğimiz yetmedi şimdi de uzayı kirletiyoruz" olarak nitelendiriyor.

Çarpoşma insanlar için tehdit oluşturmuyor

ay

Çarpışma, Ay'ın dünyaya bakmayan uzak tarafında meydana gelecek Bu sebepl insanlar veya diğer uzay araçları için herhangi bir tehdit de ortaya çıkmayacak. Ciddi bir hasara neden olmasa da küçük bir krater açılması bekleniyor. Olaydan kimin sorumlu olduğu ile ilgili ise tartışmalar devam ediyordu.

Bazıları Çin'i sorumlu tutarken bazıları da sorumlunun Elon Musk olduğunu söylüyor. Ancak daha önce Space X roketinin parçası olduğu açıklandı.

Gökbilimci Bill Gray de başlangıçta roketin SpaceX’e ait olduğunu düşünenlerden. Gray, "Bu bir SpaceX sorunu değil, bir Çin sorunu da değil. Hiç kimse bu tür bir yörüngede çöplerle ne yaptıkları konusunda özellikle dikkatli değil" ifadelerini kullandı.

Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? insan yapımı bir parçanın Ay'a çarpması uzayı da kirlettiğimiz anlamına gelir mi?