AB Elon Musk'ın ardından Mark Zuckerberg'i hedef tahtasına koydu!

Elon Musk, bu hafta Avrupa Birliği'nin düzenleyici komiseri Thierry Breton'dan sert mektuplar alan tek milyarder CEO değil.

AB Elon Musk'ın ardından Mark Zuckerberg'i hedef tahtasına koydu!

Elon Musk'un benzerinin ardından Breton, bugün Meta CEO'su Mark Zuckerberg'e yazdığı tek sayfalık bir yazışmayı yayınladı ve Facebook kurucusuna yanıt vermesi için 24 saat süre tanıdı. Mektup, Meta'nın içerik denetiminin geliştiği alanları kabul ediyor ancak kanlı İsrail-Hamas savaşı devam ederken şirketin sosyal platformlarındaki yanlış bilgiler konusundaki endişeleri dile getiriyor.

Breton mektubunda, "Son dönemde yaşanan bir dizi ciddi gelişmenin ışığında, AB Dijital Hizmetler Yasası kapsamındaki içerik denetimiyle ilgili kesin yükümlülükleri hatırlatmama izin verin" diye yazdı. "Öncelikle, Hamas'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği terörist saldırıların ardından, AB'de belirli platformlar aracılığıyla yasa dışı içerik ve dezenformasyonun yayıldığını görüyoruz" diye yazdı.

AB Elon Musk'ın ardından Mark Zuckerberg'i hedef tahtasına koydu!

"Sizden hizmet şartları, AB'deki yasa dışı içerik bildirimleri sonrasında zamanında, özenli ve objektif eylem gerekliliği ve orantılı ve etkili hafifletme ihtiyacı konusunda DSA kurallarına sıkı bir şekilde uymanızı sağlamak için çok dikkatli olmanızı rica ediyorum ve sizi acilen sistemlerinizin etkili olmasını sağlamaya davet ediyorum.”

AB'nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA), Meta gibi sosyal şirketlerin yasa dışı ve zararlı içerikleri denetlemesini ve kaldırmasını gerektiriyor. 2022'de kabul edilen yasa, AB'de faaliyet gösteren platformların kötü amaçlı materyalleri denetleme konusunda daha proaktif olmasını zorunlu kılıyor. İhlalde bulunan şirketlerin toplam gelirinin %6’sına kadar para cezaları uygulayabiliyor; tabi bu ancak cebi zengin sosyal devlere karşı etkili bir şekilde "sopa" görevi görecek kadar bir miktar.