Güncel

AB Komisyonu'ndan skandal karar! Türkiye, artık...

AB Komisyonu'nun aldığı karara göre Türkiye, artık Avrupa'da değil! Ortadoğu ülkelerinin yer aldığı birimde!

AB Komisyonu'ndan skandal karar! Türkiye, artık...

AB, tam üyeliğe aday statüsü olduğu halde, Türkiye'yi konumlarken skandala neden oldu! Türkiye, Avrupa Birliği Komisyonu'nun 'Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktörlüğü' (NEAR) bölümünde Ortadoğu ve Kuzey Afrika birimine kaydırıldı.

AB Komisyonu'ndan skandal karar! Türkiye, artık Avrupa'da değil!

Türkiye, AB Komisyonu'nda da lig düştü! Zira AB Komisyonu, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları gibi temel Kopenhag değerlerinden uzaklaştığı gerekçesiyle AB’nin müzakere sürecini dondurduğu Türkiye'yi, katılım hedefi olmayan ülkeler listesine aldı. Bu karar sonrasında Komisyon'un artık, Türkiye ile ilişkilerini “Güney Komşuları, Türkiye, Göç/Mülteciler ve Güvenlik” başlığı altında ele alacak olduğu belirtildi.

AB ile ilişkiler Kuzey Afrika seviyesinde

AB kurumları arasında bu zamana dek Türkiye’nin en büyük destekçisi olarak bilinen Komisyon’un bu kararına, Ankara’nın; önce sert tepki gösterdiği öğrenildi. Ancak Brüksel, diplomatik girişimlere karşın geri adım atmadı. Ankara’nın diplomatik girişimlerine rağmen, 15 Eylül’de sessizce yürürlüğe giren karara göre AB Komisyon'u, artık Türkiye ile ilişkileri; AB’nin Güney Komşuları olan Cezayir, Fas, Tunus, Libya gibi ülkelerle aynı çatı altında değerlendirecek. Bu adım Balkan ülkelerine üyelik sürecinde ayrıcalık tanındığı eleştirilerini yeniden gündeme taşıdı. Zira AB Komisyonu'nun aldığı bu karar öncesinde, (2005 yılında başlayan müzakerelerin ardından) Türkiye aday ve Batı Balkanlarda yer alan Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Kosova ve Sırbistan ile aynı grupta yer alıyordu.

Yorumlar
Islam Nur
Slm. Laf olsun torba dolsun. Osmanlı sözü. AB gelecek yılarda kalmayacak TÜRKİYE BİRLİĞİ olacak ve AB yalvaracak alın bizide.. Dünya yuvarlak.bizde sanki çok isteklidik ruhsuz Avrupa.. Ve selam
Cevapla
Smart🇹🇷
Ülkemiz coğrafi olarak Avrupa kıtasının bir Bölümü ile ön Asya diye tabir edilen noktada. Bu tavırda Kasıt ve art niyet var mı? Var. Şimdiye kadar 40 yıldan uzun bir süredir böyle bir ayrım yoktu. Neden şimdi gündeme geldi? Çünkü AB bir hristiyan kültürü klübü her şeyden önce. Bizi başından beri birliğe alma niyetleri olmadı. Bizi bunca zamandır oyalamalarının tek sebebi ordumuzla bu kıtayı NATO çerçevesinde savunmak, genç nüfusumuzla bu birliğin mallarını tüketip pazar olmak. Bu yüzden bizi birliğe almadılar ama oyalamaya devam ettiler. AB kendi içinde Almanya ve bir kısım Fransa sayesinde yürüyor. Ferdi kalan ülkeler destek olmak yerine destek alıyor. İngiltere durumu gördü ve birlikten koptu. Bu birlik bize gelecek vaat etmiyor. Bizi nasıl tanımlarsa tanımlasınlar.
Cevapla
lBaBaCaNl
Sen hukuka müdahale et,elin tecevüzcüsünü katilini salıver, ülkeni beğenmeyen elin süriyelisini din kardeşim diye ülkeye doldur, ülkeni geçiş üstü olarak gören elin afganı sınırını elini kolunu sallayarak geçsin sonra Avrupa birliği seni alt lige düşürünce sert tepki göster yemezler canım Türkiyem.
Cevapla
Ramazan
Yalanmı.... Deyil
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.