Güncel

ABD NFT ticari marka başvuruları, 2022'de geçen yıla kıyasla 400 kat arttı!

Çoğu kuruluş, NFT'lerin emekleme aşamasında olmasına rağmen ürünleri korumak için ticari markalara giderek daha fazla odaklanıyor! Öyle ki; ABD NFT ticari marka başvuruları, 2022'de geçen yıla kıyasla 400 kattan fazla arttı!

ABD NFT ticari marka başvuruları, 2022'de geçen yıla kıyasla 400 kat arttı!

Değiştirilemez tokenler (NFT'ler), dijital sanat eserlerinin sunduğu değerden yararlanmayı amaçlarken müşterilerle etkileşim kurmak isteyen şirketler ve bireyler tarafından giderek daha fazla kullanılıyor. Bu nedenle çoğu kuruluş, NFT'lerin emekleme aşamasında olmasına rağmen ürünleri korumak için ticari markalara giderek daha fazla odaklanıyor!

ABD NFT ticari marka başvuruları, 2022'de geçen yıla kıyasla 400 kat arttı!

 Finansal incelemeleri ile bilinen Finbold tarafından edinilen verilere göre, 2021'de ABD'deki NFT ile ilgili ticari markalar 1.263'te kaldı ve 2020'deki üç başvuru olduğunu dikkate aldığımızda, 421 kat büyüdüğünü görüyoruz. 2021'de ise en yüksek ticari marka başvurusu Aralık ayında 407 ile kaydedildi. Oysa 2021'in Ocak ayında sıfır ticari marka başvurusu vardı. 

Genel olarak, başvurular son altı ayda hızlandı ve Ağustos 2021 ile Ocak 2022 arasında %552,17 arttı. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) Ocak ayında 450 ile şimdiye kadarki en yüksek başvuruyu aldı.

NFT ticari marka başvurularına ilişkin veriler, USPTO lisanslı ticari marka ve patent avukatı Michael Kondoudis ( The Law Office of Michael E. Kondoudis ) tarafından sağlanmaktadır.

Markalar neden NFT ticari markalarını dosyalamak için acele ediyor?

Ticari marka başvuruları, NFT'lerin potansiyel beklentileri üzerinde merak, heyecan, şüphecilik ve coşku çektiğinde ortaya çıkarıyor. Dosyalar, şirketlerin ve bireylerin markalarını korumak için blok zinciri alanına girme ihtiyacına işaret ediyor ve sektörün potansiyeline güveniyor.

Ticari markaları dosyalama ihtiyacı, artan sahte kopyaları ortadan kaldırma hedefi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından gerekli kılınmıştır. Örneğin, bir NFT pazarı olan OpenSean, platformlardaki birçok basılmış koleksiyon parçasının intihal edilmiş eserler, sahte koleksiyonlar veya spam olduğunu ortaya çıkardı .

Genel olarak, ticari markalar çoğu markanın fiziksel mallar olmadan fikri mülkiyetten para kazanmasını sağlayacaktır. Genel olarak, markalar sahtekarlığa karşı koruma sağlayamazsa, sahte ürünler piyasaya çıkarsa tüketiciler kendilerini aldatılmış hissedebileceğinden bunun kalıcı etkileri olabilir.

NFT
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.