Güncel

ABD, Samsung için yasak getiriyor!

ABD ve Güney Kore iki müttefik arasında bir Samsung savaşı patlak verebilir. ABD, Samsung'un önemli verilerini paylaşmasını istiyor. İşte nedeni!

ABD, Samsung için yasak getiriyor!

Samsung, Güney Kore ve ABD arasında Soğuk Savaş krizine neden olabilecek bir durumun ortasında. Güney Kore ve ABD iki müttefik olarak biliniyor. Küresel çip krizi, her konuda birbiriyle yakın iş birliği içinde olan bu iki devlet arasında bir soruna neden oldu. Normalde, bu iki devlet endişe duydukları konular hakkında birbirleriyle açıkça konuşmazlar. Ancak, işler tersine döndü.

Küresel çip üreticileri Samsung da dahil olmak üzere ABD'nin baskısı altında. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, şirketlerin istenen bilgileri vermemesi durumunda DPA'nın uygulanacağını doğruladı. Ancak Güney Koreli yetkililer "endişelerini" dile getirdiler.

Samsung Verileri Vermezse, Soğuk Savaş Yasasına Maruz Kalacak!

Biden yönetimi, ABD'de faaliyet gösteren çip üreticileri Samsung ve SK Hynix üzerinde baskı oluşturuyor. ABD yönetimi, iki şirketin tedarik zinciri bilgilerini açıklamaması halinde Savunma Üretim Yasası'nı (DPA) uygulamayı planlıyor.

ABD, küresel çip kriziyle başa çıkmak için bu verilerin gerekli olduğunu savunuyor. ABD, Samsung gibi üreticilerin çip envanterlerinin yanı sıra satış verilerini ve güvence altına aldıkları sipariş sayısını ortaya çıkarmasını istiyor. Ancak üretim verilerinin açıklanması bu şirketleri alıcılara karşı dezavantajlı duruma sokacaktır. Çünkü Samsung bu verileri verirse, küresel müşterilerle fiyat görüşmelerinde olumsuz bir konumda olacak.

Bu arada Samsung konuyla ilgili henüz kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Ancak Güney Kore Ticaret Bakanı Yeo Han-Koo bu hafta ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile bir araya geldi. Güney Kore'deki bu gizli veri talebiyle ilgili yüksek düzeyde endişe olduğunu söyledi. ABD Ticaret Temsilcisi, Güney Kore hükümetinin konuyla ilgili endişelerinin ABD hükümetinin ilgili birimleri tarafından görüşüleceğini belirtti.

Yorumlar
Hulki
Samsung bu kaç oldu hep ABD den delik yiyorsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.