Güncel

ABD Senatörü Lummis: ''Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış en zor para''

ABD Senatörü Lummis, Bitcoin'i 'şimdiye kadar yaratılmış en zor para' olarak nitelendiriyor!

ABD Senatörü Lummis: ''Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış en zor para''

Wyoming Cynthia Lummis'ten ABD senatörü, ülkenin ilk kripto para birimi faturasını resmen açıkladıktan sonra Bitcoin'i ( BTC ) 'şimdiye kadar yaratılmış en zor para' olarak nitelendirdi.

ABD Senatörü Lummis: ''Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış en zor para''

CNBC'lerin Squawk Box Show'unda bir röportaj sırasında konuşan Lummis, Bitcoin'in bir değer deposu yelpazesini tanıttığını ve yatırımcılar için bir portföy çeşitlendiricisi olarak hizmet edebileceğini  belirtti.

Lummis, Çalışma Departmanı tarafından, çalışanların emeklilik fonları için nakit ve Bitcoin arasında çeşitlendirme yapmalarına izin veren şirketler fikrine karşı çıkan bir harekette duruşuyla ilgili bir soruya şu sözlerle yanıt verdi;

“Tamamen çeşitlendirilmiş bir varlık dağılımınız varsa, kısa vadede gelir elde etmek istediğiniz bazı varlıklarınız var. Ayrıca sadece bir değer deposu olan bazı varlıklar da istiyorsunuz. İşte Bitcoin'in parladığı yer burası. Bence bu şimdiye kadar yaratılmış en zor paralardan biri”

Kripto düzenlemeleri konusunda bölünme

Lummis'in departmanın Bitcoin çeşitlendirmesini ele almasına karşı çıkması, ABD kurumları arasındaki kripto düzenlemesi konusundaki farklılıkları vurguluyor. Federal Rezerv gibi kurumlar, Senatörün tasarıyı dijital para birimlerini desteklemek için kullanmayı amaçlamasıyla kripto para birimlerini benimseme  konusunda endişelerini dile getirdi.

New York senatörü Kirsten Gillibrand tarafından ortaklaşa desteklenen iki partili yasa tasarısı, kripto para birimlerini finans sektörüne entegre etmeyi amaçlıyor. Senatörler, tasarıyı iyileştirmek için endüstri paydaşlarıyla çalışmaya devam etmeyi planladıkları için tasarının arkasında muhtemelen daha fazla ivme olacağını belirttiler.

Lummis, Kongre'nin tüketicinin korunmasına odaklanmanın yanı sıra kripto alanındaki yenilikleri desteklemesi gerektiğini belirtti. Ülkenin küresel finansal sistemde lider olduğunu düşünerek ABD'nin kripto yasalarını çıkarma zamanının geldiğini söyledi.

Dijital para birimleri hakkında açıklama

Tasarının özellikle, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) arasındaki uygun düzenleyici kurumu netleştirirken  dijital varlıkları emtia ve menkul kıymetler olarak sınıflandırmak için bir yol sunması bekleniyor.

Senatör Gillibrand, yasa taslağının büyüyen sektöre şeffaflık, hesap verebilirlik ve kesinlik getirmeyi amaçladığını şu sözlerle belirtti;

“Bu mevzuatın en önemli amacı şeffaflık, hesap verebilirlik ve kesinlik yaratmaktı. Düzenleme gereklidir. Tüketici korumasına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yolun temel kurallarına ihtiyacınız var”

Tasarı oylamadan önce, değerlendirilmek üzere dört ev komitesinden geçecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.