Güncel

Kira artışlarına getirilen çözüm açıklandı! Tüm kiracıları ilgilendiren detaylar

Ülkemizde artan kira fiyatları herkesi oldukça zora sokuyor. Artan enflasyon ile birlikte yükselen fiyatlarla kiralar da artmıştı. Ancak şimdi bu durum değişebilir. İşte detaylar.

Kira artışlarına getirilen çözüm açıklandı! Tüm kiracıları ilgilendiren detaylar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bugün Türkiye'nin gündeminden düşmeyen konulardan biri olan kira artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özellikle İstanbul'da şaşırtıcı fiyatlara kiralık evler görmek mümkün. Hal böyle olunca da ev sahibi olmayan insanlar çok zor durumda kalıyor. Bu konuyla ilgili bir güncelleme bekleniyordu ve bugün söz konusu açıklama yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ev kiralarında kira artış oranının %25'i aşamayacağını paylaştı.

Koronavirüs ile başlayan dönemde enflasyon ve çip krizi derken çok zor zamanlar geçirmeye başladık. Hal böyle olunca da durum tüm fiyatlara yansıdı, buna ne yazık ki kira fiyatları da dahil. Ancak bu konuyla ilgili bir sınırlama getirildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan son derece önemli bir açıklama geldi. Bozdağ, yaptığı açıklamasında konut kiralarında kira artışlarının %25 ile sınırlandırılacağını açıkladı. 

İşte söz konusu açıklamanın tamamı

kira

Temmuz 2023'e kadar yenilenecek sözleşmelerde önceki kira yılının yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olacağı hükmü Borçlar Kanunu'na eklenecek. Bunun üzerinde yapılabilecek artışların geçerli olmayacağı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Bu düzenleme kiracı ve ev sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkla bir noktada durmasına özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar, umarım beklediğimiz sonuçları doğurur şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Yorumlar
Gürsel
İş mahkemeye kalırsa ben varım alakası
Cevapla
Togili
Kira adelet bakanı ne alaka
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.