ABD Silikon Vadisi'ndeki krize el koydu!

CNBC'nin bildirdiğine göre ABD düzenleyicileri, Silicon Valley Bank'taki (SVB) tüm mevduatları "tamamen" korumak için harekete geçtiklerini açıkladı.

ABD Silikon Vadisi'ndeki krize el koydu!

Kurum, bugün itibariyle fonlarına tam erişime sahip olacak olan Roku ve Etsy gibi çok sayıda startup ve köklü şirkete ev sahipliği yapıyor. Yetkililer aynı zamanda "kurtarma" olmayacağını ve hissedarlar ile teminatsız alacaklıların korunmayacağını söylediler.

FDIC, Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv ortak bir bildiride, "Bugün, bankacılık sistemimize olan kamu güvenini güçlendirerek ABD ekonomisini korumak için kararlı adımlar atıyoruz. 13 Mart Pazartesi gününden itibaren mevduat sahipleri paralarının tamamına erişebilecek. Silikon Vadisi Bankası'nın çözümüyle ilgili hiçbir kayıp vergi mükellefi tarafından karşılanmayacak."

ABD Silikon Vadisi'ndeki krize el koydu!

FDIC, ABD'de yaklaşık 15 yılın en büyük banka çöküşünün ardından cuma günü SVB'yi devraldı. Çok sayıda teknoloji girişiminin ve şirketin bordrolarını yapamayacağına dair endişeler vardı ve Etsy dün satıcılara yapılan ödemelerin gecikebileceğini söyledi. Cuma günü Roku, çöküş nedeniyle nakit rezervlerinin yüzde 26'sını veya 487 milyon dolardan fazlasını kaybedebileceğini duyurdu.

SVB'ye ek olarak Signature Banks da hafta sonu, düzenleyiciler tarafından kapatıldı. Signature Banks, Coinbase borsasının bankada 240 milyon dolarlık mevduatı olduğundan, kripto para şirketleri tarafından kullanılan en büyük bankalardan biri. Aynı ortak açıklamada, federal düzenleyiciler "bu kurumun tüm mevduat sahipleri de ayrıca tam korumalı hale getirilecek" dediler.