Güncel

ABD, yasal olarak vatandaşlarını gözetleyebilecek!

ABD senatosu aldığı kararla hükümete vatandaşlarını takip etme ve gözetleme yetkisi verdi.

ABD, yasal olarak vatandaşlarını gözetleyebilecek!

Yıllar boyu Amerika Birleşik Devletleri çoğumuzun imrendiği özgürlüklere açık bir ülke olarak biliniyordu. Ancak ABD'de bu durumun yakında sona ereceğini gösteren bir karara imza atıldı.

Amerikan Senatosu aldığı kararla mevcut hükümete veri şirketlerinde depolanan kullanıcı bilgilerini kamu güvenliğini sağlamak adına inceleyebilecek hatta gerek görülürse bu verileri sürekli gözetleyebilecek.

Özgürlüklerin ülkesi olarak nitelendirilen hemen her platformda bu özgürlükleri ile övünen ABD aldığı kararla özgürlük kavramına büyük bir darbe indirmiş oldu. Senatoda 74 Evet ve 21 Hayır oyuyla kabul edilen karara tepkiler gelmeye başlamış olsada, hükümetin "siber güvenliğin arttırılması amacıyla" sunduğu öneri senato tarafından kabul edilerek hükümete yetki verilmiş oldu.

1446207447_img20151030151530.jpg

Öte yandan kullanıcı bilgilerinin en çok bulunduğu teknoloji devi şirketleri arasında yer alan Apple, bu karara yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Şirket yaptığı açıklamada; "Senatonun bu kararını asla desteklemiyoruz. Biz kullanıcılarımızın gizliliğini ihlal eden hiçbir şeyin gerekliliğine inanmıyoruz. Güvenlik sağlanacaksa bu, kullanıcılarımızın gizliliği korunarak sağlanmalı" dedi.

Bakalım ABD hükümeti ilerleyen günlerde diğer şirketlerden gelebilecek tepkilere nasıl bir açıklamada bulunacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.