Güncel

ABD'den enflasyonu düşürme yasası!

ABD Başkanı Biden Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasayı imzaladı. İşte tüm detaylar.

ABD'den enflasyonu düşürme yasası!

Enflasyon tüm dünyanın başına bela olmuş durumda. Artan enflasyon sebebiyle faiz artırımına giden ABD şimdi de enflasyon düşürme yasasını imzaladı. Biden, Kongrenin onayını alan "Enflasyonu Düşürme Yasası"nı Beyaz Saray'da düzenlenen imza töreni ile onayladı.

Törende yaptığı konuşmada Biden, yasanın ABD tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu söyleyerek "Bu yasa, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'den enflasyonu düşürme yasası!

biden

ABD bir süredir artan enflasyon sebebiyle para politikalarında değişiklik yapıyordu. Bu kapsamda faiz artışı yapan ülke şimdi de farklı bir adım attı. Enflasyon düşürme yasası yürürlüğe girdi. Yasanın ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadele için cesur ek adımlar atmasına izin vereceğini kaydeden Biden, sağlık hizmeti almak için mücadele eden Amerikalılara ise önemli faydalar sağlayacağını anlattı.

Biden, yasayla gelecek 10 yıl içinde bütçe açığının 300 milyar doların üzerinde azaltılacağını vurgulayarak enflasyonla mücadele için açıkların azaltılacağını dile getirdi.

Geçtiğimiz dönemlerde zenginlere gelecek olan vergilerde değişiklikler yapılması da gündeme gelmişti.  Zenginlerin vergilerden üzerlerine düşen "adil payı" ödemelerinin sağlanacağını da belirten Biden, büyük şirketlerin artık minimum yüzde 15 kurumlar vergisi ödeyeceğini aktardı.

Söz konusu enflasyonu düşürme yasasıyla, sera gazı emisyonunun azaltılması ve tüketicilerin yeşil enerjiye yönlendirilmesi, yaşlılar için reçeteli ilaç maliyetlerinin düşürülmesi ve şirketler ile zenginler için vergi uygulamalarının sıkılaştırılması amaçlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.