Güncel

Açık kaynak kod nedir , sizlere gerçekten lazım mı?

Sıkça duyduğumuz "açık kaynak kodlu yazılım" tam olarak ne anlama geliyor? Size gerçekten lazım mı?


"Açık kaynak kodlu yazılım" terimini sıkça duyuyoruz. Android, Linux gibi yazılımların açık kaynak kodlu olduğunu biliyoruz. Peki açık kaynak kodlu tam olarak ne demek ve açık kaynaklı yazılımlar sizi gerçekten de ilgilendiriyor mu?

Açık kaynak kodlu yazılım nedir?

Programlar, yani .exe dosyaları, binlerce "kaynak kodu" satırından derlenmiştir. Programlama dilini bilmeyenler için fazlasıyla karışık görünebilecek bu kodlar, bir uygulama dosyası olarak "derlenir". Derleme işleminden sonra artık kaynak koduna ihtiyaç duyulmaz.

Dolayısıyla iTunes gibi bir yazılımı çalıştırırken kaynak kodunu görmez, sadece ürünün son halini görürsünüz. Çoğumuz için bu zaten olması gereken şeydir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise kaynak kodlarıyla beraber yayınlanırlar. Geliştirici, bazen onları derleyip, kaynak kodlarının yanında bir uygulama dosyası da sunabilir. Bazı durumlarda ise derleme işi kullanıcıya bırakılır.

Açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodları herkese açık olan yazılımdır. Bunun anlamı, onun üzerinde herhangi bir değişiklik yaparak kendi sürümünüzü meydana getirebileceğinizdir.

Neden açık kaynak kodlu yazılım? Avantajları ne?

Neden açık kaynak kodlu yazılım?

Normalde bir programı çalıştırdığınızda onun kaynak kodlarına erişemezsiniz. Yani uygulamanın size sunduğu işlevleri nasıl sunduğunu göremez, onun özelliklerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

Bunu taşındığınız, yeni yapılmış bir ev örneğine benzetebiliriz. Evin her şeyi hazırdır, elektrik hattı, su boruları ve diğer altyapı duvarların arkasına gizlenmiştir. Örneğin elektrik hattınızda bir sorun meydana geldiğinde, hatlara erişemiyorsanız yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. Elektrikçinin gelip sorunu gidermesinden etmesinden başka.

1361096046_aa.jpg

Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda da durum buna benzer. Bu tür programlarda programın geliştiricisine bağlısınızdır, herhangi bir sorun gördüğünüzde onu düzeltmeniz mümkün olmaz.

Açık kaynak kodlu yazılımın avantajları

Açık kaynak kodlu yazılımların faydaları, sadece programcılara dokunmaz. İşte açık kaynak kodlu yazılımın faydalarından bazıları.

  • Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
  • Açık kaynak kodlu yazılımlarda örneğin bir açık bulunduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha çabuk kapatılabilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ise uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.
  • Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin Mozilla Firefox, Chromium ve Linux'dan türeyen birçok yazılım var.
  • Yazılım geliştiricisinin PC'nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir.
Yorumlar
Son kullanıcı için çok anlamlı olmayan,büyük sistemlerde ve profesyonellerin elinde faydalı olabilecek bir o kadarda güvenlik açığına sebep olabilecek bir sistem. Mobil platformda açık kaynak kodunun en büyük güzelliği her firmanın kendine özel arayuz yada özellikler geliştiriyor olması (sadece android için geçerli) örneğin androidin orjinalinde olmayan bir çok ozllik samsung tarafından geliştirilebiliyor ama androidin orjinalinde olmayan bir çok hata ve bug da samsungta çıkabiliyor :)
Cevapla
En büyük artısı kod oğrenilebilirliğini arttırıyor olması , yazılımcılar için kaynak seçeneğini çoğaltıyor olmasıdır.
Cevapla
m@p53
açık kaynak kod, müdahale edilebilir kod yazılım dünyasında özgürlük veren bir kulvardır. kar amaçlı olan yazılımlar bu kulvarı tercih etmek istemezler.
Cevapla
Sinan
Admine teşekkür ediliyoruz. Biraz da özgür yazılımdan bahsedilseydi iyi olurdu. Neyse umarım ilerleyen günlerde ayrı bir yazı ile konu incelenebilir belki de. Her açık kaynak kodlu yazılım özgür değildir ama tüm özgür yazılımlar açık kaynak kodludur vurgusu iyi olurdu...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.