Güncel

Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti

Netflix'te yayınlanacak olan Minnoşlar (Cuties) filmi ile ilgili tepkiler sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı RTÜK'e başvuruda bulundu.

Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti

Geçtiğimiz günlerde haberini verdiğimiz Netflix'te pedofili skandalı ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bir adım attı. Netflix'te 9 Eylül'de yayınlanacak olan Minnoşlar (Cuties) filminde pedofili öğeleri olduğu için sosyal medyada hem dünyada hem Türkiye'de büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine açıklama yapan Netflix, filmin tanıtımında yer alan 'dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur' ifadesini değiştirmiş, ancak filmin vaad edilen tarihte gösterimde olacağını açıklamıştı.

Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti - Resim : 1

Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti

Tartışmalarla ilgili olarak bir adım da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan geldi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapılarak filmin çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Ayrıca RTÜK'e başvurularak filmin değerlendirilmesi istendiği bilgisi de paylaşıldı. İşte bakanlığın açıklaması:


“Netflix" İsimli Yayın Platformunda, 9 Eylül 2020 İtibariyle Yayınlanmaya Başlanacak Olan ve 11 Yaşındaki Bir Çocuğu Konu Alan Filmle İlgili Basın Açıklaması

Netflix" isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur:

Netflix, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan” bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır.

Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur.

Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar
Def olun
Amerika'da her şey özgür, Netflix'in özellikle bu yapımını savunan insan benzeri varlıklar gidin Amerika'da yaşayın, cehennem sizinle olsun.
Cevapla
Orhan Sancaktar
Netflix paralı bir platformdur istemeen üye olmaz ve izlemez ne kadar gereksiz bir uğrası vede bos bos haber bunlar
Cevapla
Kerem
Tamamen katiliyorum
Ahmet Yıldız
Zaten bu argümanın hastasıyım. Paralı platform istemeyen izlemesin. Yani paralı olunca her türlü ahlaksızlık, pedofili ve uyuşturucu özendirmek normal olacak öyle mi? Nerede var o özgürlük? Söyle bakalım?
Faruk Yildirim
#ÜlkemdeNetflixİstemiyorum.
Cevapla
Ahmet
Yice sapıttı bu Netflix. Yola gelmesi gerekiyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.