Güncel

Airbnb kullanıcıları dikkat! Paranızı geri alamayacaksınız!

31 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni uygulama ile, bu tarihten sonra yapılacak Airbnb rezervasyonlarında iptal kabul edilmeyecek.

Airbnb kullanıcıları dikkat! Paranızı geri alamayacaksınız!

31 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni uygulama ile, bu tarihten sonra yapılacak Airbnb rezervasyonlarında, COVID-19’dan kaynaklanan nedenler ileri sürülerek yapılan iptallerde para iadesi yapılması artık mümkün olmayacak. “Hafifletici nedenler” politikasında yapılacak bu değişiklikle, bir ev sahibi veya misafirin COVID-19’e yakalandığı durumlarda geçerli olan iade uygulaması sona erecek.

Şirket bunun yerine ev sahibinin standart iptal politikasının uygulanacağı eski uygulamasına geri dönecek. Bu standart iptal politikalarının yaklaşık üçte ikisi, konukların beş gün (ılımlı politika kapsamında) veya check-in'den 24 saat öncesine kadar (esnek politikaya göre) iptal etmesine olanak tanıyor.

Uygulama 31 Mayıs itibariyle başlayacağı için, mayıs ayının sonundan önce yapılan rezervasyonlar, Airbnb politikasının şartlarını karşılamaları durumunda COVID-19 bağlantılı geri ödeme için hala uygun olacak. Bununla birlikte Airbnb, COVID-19 ile ilgili bazı durumlar için istisnaların olabileceğini ve geri ödemenin mümkün olacağını da iletiyor. Örneğin Güney Kore ve Çin yurt içi rezervasyonlarında uygulama için istisnalar sürecek.          

Airbnb yakında seyahat sigortası sunmaya başlayacağını da duyurdu. Ürün önümüzdeki aylarda satışa sunulacak. O zamana kadar şirket, COVID-19'un seyahat planlarını bozabileceğinden endişe duyanların başka bir yerde sigorta satın alabileceklerini söylüyor.

Salgın geçtiğimiz yıllarda seyahat endüstrisini zarara uğrattı ve Airbnb de bundan etkilendi. Şirket, Mayıs 2020'de işgücünün %25’ini, yani yaklaşık 1.900 kişiyi işten çıkarmıştı. Görünüşe göre Airbnb her zamanki gibi işine geri dönmeyi umuyor. Şirket "Birçok ülkenin artık COVID-19 planlarıyla yaşamayı uygulamaya koyduğunu" söylüyor.

Yine de salgın bitmiş değil. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri henüz en az bir aşı dozu almış değil. Veriler, son 14 günde dünya çapında ortalama 629.798 vakanın kaydedildiğini gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.