Güncel

Apple'dan beklerken Samsung yapıyor! Dünyada bir ilk olacak!

Yarı iletken alanındaki rekabet yoğunlaşmaya devam ederken Samsung, kendisini bu süreçte teknoloji lideri olarak bulmak istiyor. İşte Samsung'un ortalığı kızıştıracak hamlesi ile ilgili detaylar.

Apple'dan beklerken Samsung yapıyor! Dünyada bir ilk olacak!

Samsung, 2022'nin ilk yarısında 3 nm işlemcileri (Kod adı "3GAE") seri üretime başlatmayı planlıyor ayrıca ikinci nesil işlemcilerinde 2023 yılında gelmesi bekleniyor. Bu hafta şirket, yatırımcılarla yaptığı anlaşmada toplu üretime başlama yolunda olduklarını söyledi (Resmî belgeye buradan ulaşabilirsiniz).

Samsung yeni ve daha küçük işlemcilerle piyasası domine etmeye geliyor

Bu, Güney Koreli teknoloji devinin bu boyutlara ulaşan ilk işlemcileri olacak ve 3 nm süreci aynı zamanda firma adına çok yönlü alan etkili transistörleri (GAAFET) kullanan ilk şirket anlamıda taşıyor. Samsung, bu sürecin uygulanmasını 3 nm GAAFET transistörleri yani "Çok köprü kanallı alan etkili transistörler (MBCFET) olarak" adlandırıyor.

Samsung çip piyasasının domine etmeye geliyor!MBCFET 0,75 V'un altındaki voltajlarda çalışabildiğinden, şirket 7nm'lik FinFET'e göre bir dizi avantaj da sunuyor. Bu, güç tüketiminde yüzde 50'ye varan azalma, yüzde 30 daha iyi performans ve yüzde 45'e kadar yüzey alanında azalmaya da izin veriyor.

Başka bir deyişle, bu sistem Intel 4 ve TSMC'nin 5N'si ile aynı oluyor, ancak daha geniş kanallar ve daha düşük kaçak akım sayesinde daha iyi performans gösterebiliyorlar. Yeni işlemciler firma adına en büyük sorunu da otadan kaldırıyor. Bu sorun, Qualcomm gibi şirketlerin gelecekteki çipler için TSMC'ye gitmeseine sebep olan Samsung'un 4 nm işlemci serisinin en büyük sorunu olan verimi ortadan kaldırması denebilir.

Samsung çip konusunda çok ilerleme kaydetti

Intel ve TSMC gibi diğer firmalar ise önümüzdeki yıllarda GAAFET'i benimsemeye hazırlanıyor ve bu, onların şimdiye kadarki en maliyetli geçişi olabilir. Samsung'a gelince, MBCFET'in FinFET üretim süreçleri ve ekipmanı ile uyumluluğunun yalnızca geliştirmeyi hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda maliyetleri kontrol altında tuttuğunu da söylüyor.

Bu arada Samsung, bu yılın ilk çeyreğinde satabildiği kadar çok çip sattı ve DRAM ve NAND ürünlerine olan talebin önümüzdeki aylarda da güçlü kalmasını bekliyor. Şirket, mart ayında sona eren üç aylık dönemde 14.1 trilyon won (11.2 milyar $) işletme karı kaydetti ve bunun yarısından fazlası (6,7 milyar $) çip bölümünden geliyor.

Yorumlar
Quantum
Her önüne gelen çip tasarımı yapamaz üretimi yapamaz uluslararası anlaşmalar var bu mali bir iş olabilir ama Türkiye bugün çip üretimi yapamaz Diyemeyiz yaparız ama savaş sebebi olabilir
Cevapla
Mert hoca
Savaş sebebi felan sayılmaz. Çip uretemiyoruz iste hepsi bu.
Muzaffer
Apple islemci üretmiyor ki rekabet etsin bu konuda Samsung un rakibi yok
Cevapla
Sinan
İşlemciyi üretmek isterse üretir bunda bir şey yok. Sadece güzel para harcarlar. Önemli olan işlemciyi tasarlamak. 4nm işlemci tasarlayabilen piyasanın lideri olur. Ki işlemci üretiminde lider Samsung değil TSMC’dir.
Abuzer
Apple işlemci mi üretiyor geri zekalı nasıl Apple dan bekliyorsun?
Cevapla
Mehmet
Önemli olan işlemciyi malzeme anlamında üretmek değil. Onu dünyada herkes yapar. Önemli olan işlemciyi tasarlamak. Haberde bahsi geçen olay Apple’dan 4nm işlemci tasarımı gelecek diye beklerken Samsung’dan gelecek herhalde diyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.