Güncel

Akbank'tan milyonlarca dolar çalındı

Akbank'ı hackleyen sanal korsanlar 4 milyon doları hesabına geçirdi.

Akbank'tan milyonlarca dolar çalındı

Bilinmeyen bir hacker grubu, dünya genelinde bankalara siber saldırı düzenleyerek milyonlarca dolar para çalıyor. Bu siber saldırı şimdi de Akbank’ın başına geldi.

8 Aralık tarihinde Akbank’ı hackleyen siber korsanlar, yüklü bir parayı kendi hesaplarına geçirdi. Açıklamaya göre bu saldırıda 4 milyon dolar çalındı. Ancak bu hackleme sonucunda paralar sigortalı olduğu için zarar bankaya yansıdı ve hesabı olan kullanıcıları etkilemedi.

Akbank, 8 Aralık tarihinde yapılan bu saldırıyı borsaya yeni bildirdi ve böylece skandal ortaya çıktı. Reuters Haber Ajansı’na göre bu bilinmeyen hacker grubu tüm dünyaya karşı atağa geçmiş ve birçok ülkede bankaları hacklemeye çalışıyorlar. Nisan ayında da Bangladeş Merkez Bankası’na yapılan saldırı gündeme gelmişti.

Swift sistemini toplam 11 bin kurum kullanıyor. Bu kurumlar dünya para transferinde çok önemli rol oynuyorlar.  Bu kurumlar aşırı güvenli bir sistem kullanılıyor. Ama hacklerlar tüm dünya üzerinde çok ciddi siteleri hackleyebiliyor. Yani bütün sistemler oldukça tehlikede.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.