Güncel

Akıllı saat pazarında hangi marka ne kadar sattı?

Akıllı saat sektöründeki son raporlara göre işler iyice kızışıyor, rekabet büyüyor. Peki hani marka ne kadar akılı saat sattı? İşte detaylar!

Akıllı saat pazarında hangi marka ne kadar sattı?

Her ne kadar önemsiz gibi görünse bile akıllı saat sektörü de ayrı bir dünya niteliği taşımakta markalar için. Tüketiciler gibi firmalar da trend uyumuna oldukça dikkat eder. Katlanabilir telefonlar, sonsuz ekranlar, damla çentikli cihazlar bu konuya örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı saat pazarında hangi marka ne kadar sattı?

Peki ya akıllı saatler? Evet, akıllı saat sektöründe de dünyanın en popüler teknoloji devleri rekabetlerini sürdürüyor. Peki hiç hangi markanın bu alanda önde olduğunu ve ne kadar satış gerçekleştirdiğini merak ettiniz mi? Apple, her ne kadar iPhone satışlarından memnun olmasa da akıllı saatler konusunda oldukça başarılı bir istatistik çıkardığını belirtmeden geçmek istemem.

Araştırma kuruluşu Strategy Analytics’in son raporuna göre Apple, 2018’in son çeyreğinde dünya genelinde 9.2 milyon adet Apple Watch satışı gerçekleştirilmiş durumda. Apple için bu istatistik şimdilik stabil gösterse de firma her sene yüzde 18'lik bir artış ile akıllı saat pazarındaki liderliğini korumaya devam ediyor.

Tabii ki Apple'dan sonra sıra Samsung'a geliyor. Samsung, dördüncü çeyrekte 2,4 milyon adet satış yaparak, yüzde 13.2’lik paya sahip oldu. 2018’in tamamında ise 5.3 milyon adet satış yaptı ve pazarın 11.8’lik kısmına sahip olarak üçüncü sırada yer aldı. Strategy Analytics’in raporuna göre akıllı saat pazarında ikinciliğe geçen yıl toplam 5.5 milyon adet satış rakamı ve yüzde 12.2’lik paya ulaşan Fitbit yerleşti.

Genel olarak Strategy Analytics’in raporuna göre 4 marka ön plana çıkıyor. Bunlar sırasıyla; Apple, Samsung, Fitbit ve Garmin. Fitbit yıl içerisinde 5.5 milyonluk satışıyla payını genişletmeye devam ediyor. Garmin ise 2018 yılı içerisinde toplamda 3.2 milyon satış gerçekleştirmiş. Apple markası ile aralarında büyük bir boşluk olduğu gerçeğini vurgulamak gerek.

Her ne kadar Apple markası iPhone satışlarında tökezlemiş olsa da yıl içerisinde mevcut alt yapılardan ek kazançlar elde etmeye devam ediyor. Peki ya siz istatistikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu markalardan herhangi birinin akıllı saatini kullanıyor musunuz? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.