Güncel

Akıllı telefon pazarının lideri belli oldu, ikinci kim?

Firmaların akıllılar dünyasındaki pazar payları şaşırttı!

Akıllı telefon pazarının lideri belli oldu, ikinci kim?

Dünyanın en iyi mobil cihaz üreticileri IDC'nin yaptığı listede kendine yer aradı. İstatistik konusunda oldukça başarılı olan IDC, 2013 yılında akıllı telefon dünyasında yer alan markaların pazar paylarını sunduğu liste ile açıklığa kavuşturdu. Sonuçlar geçen yıldan çok da farklı değildi. 

2013 yılının ilk 3 çeyreği için yayınlanan rakamlarda listenin başında yer alan isim yine Samsung oldu. Apple'ın 2. sırada yer aldığı listede Samsung'un yakaladığı istikrarlı çıkışın hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz. Yıllık olarak %38.8 gibi yüksek oranda bir büyüme hızına ulaşan akıllı telefon pazarı son yılların en iyi çıkışını 2013 yılında yaptı.

1383218152_samsung-claims-apple-crown-as-world-biggest-smartphone-maker-research-firms-1.jpg

Tahmin edilen rakamlara göre dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri 258.4 milyon telefon nakliyesi gerçekleştirmiş durumda. Android dünyasına girdiği günden bugüne yükselen imajıyla Samsung, 81.2 milyon nakliye gerçekleştirerek pazardaki payını %31.4'e yükselterek koltuğu yine kaptırmadı.

1383217463_idc3q13smartphones.jpg

Bu rakamlar geçtiğimiz haftalarda dünyanın en değerli şirketi seçilen Apple'da 33.8 milyona %13.1 pazar payı olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Samsung'un liderliği çok konuşulmuş, Apple'ın tahtı sallantıda vb haberler yapılmıştı. Samsung'un gün geçtikçe artan pazar payı ve istikrarlı yükselişi rakip firmaları ne kadar korkutsa da Apple gibi kökü çok uzun senelere dayanan şirketler bu istatistiklerden çok da etkilenmiş görünmüyor. Samsung'un çok yakında bu geleneği bozağını düşünen uzmanlar ortaya atılan istatistiklere bakıldığında oldukça haklı görünüyor.

1383218741_timcook.jpg

Steve Jobs'tan sonra kısa süreli bir sendeleme yaşayan firma çok geçmeden toparlamayı başarsa da pazardaki payının azalmasının önüne geçemedi. Yeni telefonlarının yüksek satış rakamlarına ulaşması bile Apple'ın bu yıl pazardaki %1.2'lik düşüşten kurtaramadı. Samsung ise geniş ürün kataloğu, yoğun çalışmalarının ardından yılın ilk 3 çeyreğinde %0.4'lük bir ilerleme kaydetmeyi başardı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.