Güncel

Akıllı telefonlar ölümlü trafik kazalarını artırdı

Akıllı telefonlar trafik kazalarında ölüme sebebiyet verebiliyor.


Akıllı telefonların, bu yılın ilk yarısında ABD’de meydana gelen trafik kazalarında ölümlerde % 8,1 artışa neden olduğu söyleniyor. Genel olarak, 16.225 kişi Ocak ayından Haziran'a kadar bir araba kazasında hayatını kaybetti.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), trafik kazası ölümlerinde artışa katkıda bulunan faktörlerin ne olduğunu belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Ajans başkanı Mark Rosekind, akıllı telefon kullanımındaki artışın ölümlerde en önemli bir neden olduğunu da belirtti. 

NHTSA başkanı Rosekind, sürücünün direksiyon başında akıllı telefon kullanmasını devlet düzeyinde yasaklayan yasaların kabul edilmesi gerektiğini söyledi Şu anda 14 ülkede direksiyon başında sürücünün akıllı telefon kullanmasını önlemek için yasalar mevcut. Eğer bu ülkelerde sürücüler telefonda konuşurken görülürse bir polis, kenara çekip ceza kesebiliyor. 

Peki siz direksiyon başındayken akıllı telefon kullanıyor musunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.