Güncel

Alibaba, Bekarlar Gününde Şov Yaptı

Alibaba, Bekarlar Gününde Rekor Hasılat Yaptı


Batıda yaşayan insanlar için Amazon, Ebay,Apple gibi firmalar ne ise, Asya'da ve özellikle Çin'de yaşayan insanlar için Alibaba aynı değeri ve hatta belki de fazlasını ifade etmekte. Çin'de her yıl 11 Kasım tarihinde düzenlenen Bekarlar Günü (Singles Day) etkinliğinde Alibaba, rekor bir hasılat elde etmeyi başardı.

1447250468_singles-day.jpg

Alibaba, Bekarlar Gününde Rekor Hasılat Yaptı

Bekarlar Gününü kısaca anlatacak olursak, her yılın 11 Kasım gününde yapılan bu etkinliği, Black Friday yani Kara Cuma etkinliğine benzetebiliriz. Burdaki durum ise biraz daha farklı. Çin'de yapılan bu özel günün mantığı ise, "Eğer bekarsan ve sorumlu olduğun biriler yoksa, gel doya doya paranı harca" mantığına dayalı.

Bu özel günde çok ciddi indirimler ile insanlar çılgınlar gibi alışveriş yapıyorlar. Çin'in en önemli isimlerinden Alibaba'da bu özel günde çok ciddi bir kazanç sağladı.

Geçtiğimiz yıl yapılan Bekarlar Günü etkinliğinde 17 dakikada 1 milyar dolarlık satış yapmayı başaran Alibaba, 2015 yılındaki etkinlikte ise 90 dakikalık süre içinde tam  5 milyar dolar'lık satış gerçekleştirdi.

Yapılan bu büyük alışverişin %74 gibi büyük bir dilimini akıllı telefonlar kapsıyor. Bu yıl yapılan toplam satış rakamı henüz açıklanmadı fakat, geçen yıl 11 Kasım'da Çin'de yapılan satışın toplamı 9.34 milyar dolarak açıklanmıştı. Bu rakam ise Amerika'daki Black Friday ve Cyber Monday günlerinde elde edilen 6.56 milyar doların bir hayli üstünde.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.