Güncel

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Ünlü Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma emekli olacağını açıkladı.

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan ve e-ticaret devi Alibaba'yı sıfırdan kurarak bir dünya devi haline getiren Jack Ma, önümüzdeki Pazartesi günü emekli olacağını açıkladı.

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Şirketin CEO'luk koltuğunu 2013 yılında bırakan Ma, o günden bugüne kadar Stratejik Yönetici ve Başkan sıfatıyla Alibaba'daki faaliyetlerine devam ediyordu. Ancak hayatına yeni bir yön çizmeye karar veren Ma, emekli olacağını ve zamanını hayır işlerine ayıracağını açıkladı.

Elbette bu emeklilik kararı Jack Ma'nın Alibaba'dan uzak duracağı anlamına gelmiyor. Yönetim kurulunda yer almaya devam edecek olan Ma, hayranı olduğu Bill Gates gibi kendi adına kurduğu vakıf ile insanların faydasına yönelik çalışmalar yapmaya devam edecek.

1999 yılında kurulan Alibaba'ya, herkes tarafından bilinen bir masalın kahramanı olduğu için bu isim konuldu. İnakçı kişiliğiyle bilinen Jack Ma, Alibaba'nın büyümesi için elinden geleni yaptı ve 19 yılda sıfırdan bir dünya şirketi haline gelmesini sağladı. Asıl adı Ma Youn olan Jack Ma, birçok işe başvurup red cevabı aldıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdi.

Günümüzde dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba kendi ödeme sistemi ve yüzlerce yan şirketi ile devasa bir büyüklüğe sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.