Güncel

Alibaba Yahoo mücadelesi

Alibaba Group, ABD'de lobi şirketi ile işbirliği yapacak. Bu iş birliği Yahoo'yu bünyesine katacağı yönünde spekülasyonları beraberinde getirdi.


Çinli, AlibabaGroup'un kurucusu Jack Ma da yaptığı açıklamada, Yahoo'yu satın almayı planladıklarını belirtti. Fakat bu şekilde satın alım şeklinin ABD'de politik bir karşı cepheyle karşı karşıya kalacağına dair tedirginlik doğurdu.

1325187665_315x133.jpg

Çin teknoloji firmaları, ABD şirketlerini satın alma isteklerinde politik bir muhalefetle karşı karşıya kalıyor. Ancak analistlere göre Çinli firmaların engellenme sebepleri arasında en önemli etken ulusal güvenlik öne çıkartılırken, benzer bir gerekçe Alibaba için geçerli olmayabilir. Alibaba ve Yahoo ilişkisi 2005 yılına uzanıyor. 2005 yılında Yahoo, Çinli şirketin yüzde 43 hissesini satın almıştı. Ancak daha sonra iki şirket arasındaki ilişkilerde pürüzler ortaya çıkmaya başladı. Alibaba bu pürüzler nedeniyle sattığı hisseleri geri almaya çalışıyor. Yahoo da bu hamleye direnme çabasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.