Güncel

Nisan 2012'de İntel'in Thunderbolt'u PC'lerde

Şu ana kadar yalnızca Apple şirketinin iMac ve MacBook serisi olan cihazlarda kullanıcı deneyimine sunulan Thunderbolt, Nisan 2012'de PC'lere de geliyor.


Thunderbolt teknolojisi usb, firewire, e-sata ya benzer bir bağlantı biçimidir.
Biliyorsunuz son günlerde baya popüler olan usb 3.0 var veri aktarım hızı oldukça tatmin edici ve yüksek, usb 2.0 a gore 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilmekte bunu rakamsal olarak söylemem gerekirse usb 3.0 - 4.80Gbps gibi bir değere denk gelmektedir. İntel in yeni geliştirmiş olduğu Thunderbolt Teknolojisi İse Usb 2.0 dan 20 kat usb 3.0 dan ise 2 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilmekte. Buda Thunderbolt ile 10 Gbps'lık veri aktırımı anlamına geliyor.Önümüzdeki yılın Nisan ayında piyasaya ilk kez çıkacak olan Intel'in yeni teknolojisi Thunderbolt şimdiye kadar yalnızca Apple'ın İMac ve Macbook serisi cihazlarda kullanılıyordu. Thunderbolt teknolojisine sahip PC'ler, Intel'in 22 nanometrelik Ivy Bridge işlemcileri ile birlikte önümüzdeki yıl sahnede olacak. Bu teknolojiye sahip ilk PC'leri üreteceğini açıklıyan ilk iki marka Asus ve Acer oldu. Bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak olan bir diğer firima ise Sony olcak. Anakart üreticisi Gigabyte da Thunderbolt destekli anakartlarıyla pazardaki yerini alacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.