Güncel

ALL ENERGY TURKEY 2014 Kongre ve Fuarı Istanbul'da yapıldı

Türkiye'deki enerji sektörü bir sonraki adımı bekliyor


Enerji ticareti ve satışı konusunda Türkiye’nin ve bölgenin en önemli etkinliği olan All Energy Turkey 2014 Kongre ve Fuarı24-25 Eylül 2014 tarihlerinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik, 35 ülkeden 1.700’ü aşkın ziyaretçi tarafından izlendi. Enerji sektöründe faaliyet gösteren 30’dan fazla ulusal ve uluslararası firma ve kuruluş fuarda yer alırken; kamu ve özel sektör temsilcileri ile uzmanlardan oluşan yaklaşık 50 konuşmacı da enerji sektörünün en sıcak konularını kongrede masaya yatırdı.

1411739511_all-energy-turkey-3.jpg

“Türkiye en önemli ortaklarımızdan biri”

Etkinliğin onur konuğu, All Energy Turkey 2014’ün de partner ülkesi Gürcistan’ın Enerji Bakan Yardımcısı Ilia Eloshvili’ydi. Gürcistan’ın, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye için stratejik önemine değinen Eloshvili, enerji güvenliğini sağlamak için bu ülkelerle daha fazla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ülkesinde daha fazla hidroelektrik santral yatırımı hedeflediklerini belirten Eloshvili, “Bu yatırımlarda Türk enerji şirketleriyle olan işbirliğimizin devam etmesini umut ediyoruz. Türkiye, şu anda Gürcistan için en önemli partnerlerden biri. Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmak istiyoruz. Enerji sektörü içerisinde, teknoloji, eğitim, hukuk gibi farklı alanlarda da işbirliği yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Borsa İstanbul CEO’su ve Genel Müdürü İbrahim Turhan da yaptığı konuşmada, Türkiye’de faaliyete geçecek olan enerji borsasının yapısına ve enerji sektörüne yapabileceği katkılara değindi. Turhan, enerji piyasalarında fiyatın sağlıklı oluşması, şeffaf, adil, öngörülebilir ve uluslararası standartlarda işlem gerçekleşebilmesi için enerji borsasının gerekli olduğunu vurguladı. Turhan, bu borsanın en etkin şekilde çalışabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna da önemli görev düştüğünü belirtti. Turhan, “Enerji borsası içinde özel sektör de dahil bütün paydaşlar ile bir arada bulunmak bizim için çok önemli. Ortak akıl ile Türkiye’deki enerji sektörünün ihtiyaçlarına uygun, vizyonla uyumlu ve eşgüdümlü bir çalışma yürüteceğiz. Borsa İstanbul bünyesinde enerji piyasasının çalışıyor olması İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma vizyonuna da mutlaka katkıda bulunacaktır. “ diye konuştu.

1411739525_all-energy-turkey-1.jpg

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, Türkiye’nin son 10 yılda izlediği çok yönlü enerji politikaları sayesinde önemli bir enerji ülkesi olmayı başardığını ifade etti. Çimen, “Ülkemizin içerisinde yer aldığı coğrafyaya bakıldığında Azeri, Türkmen gazlarıyla, Doğu Akdeniz Havzası ve Irak’ta yer alan hidrokarbon kaynaklarının dünya pazarlarına sunulması için Türkiye en ekonomik ve güvenilir geçiş noktası olarak ön plana çıkıyor” dedi.

“Enerji merkezi olmak için Türkiye gereken adımları atmalı”

All Energy Turkey 2014’ün ortak kuruluşları arasında yer alan Enerji Ticareti Derneği (ETD) Başkanı ve Turcas Petrol AŞ CEO’su Batu Aksoy, Türkiye’nin enerji ihtiyacındaki artışın, yıllık büyüme hızından 2 kat fazla olduğuna dikkat çekti. Bu talebin karşılanması için 10 yılda 120 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyduğunu belirten Aksoy, bunun için de rekabetçi, şeffaf, liberal bir enerji piyasasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Aksoy, “Sağlıklı bir doğalgaz piyasası için kaynak çeşitliliğinin artırılması, sınır ötesi gaz ticaretinin önünün açılması, sübvansiyonların kaldırılarak maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçilmesi ile liberalizasyon ve şeffaflığı sağlayacak mevzuat değişikliklerinin yapılması kaçınılmazdır. Bu koşulları yerine getiren Türkiye bölgesinin enerji merkezi haline gelecektir” dedi.

EnerjiSA COO’su Holger Kreetz ise rekabetçi, adil ve şeffaf bir enerji piaysası yaratılması konusunda Türk Hükümetinin kararlılığını açıkça belirtmesi ve bununla ilgili yasal değişikliklerin yapılması ile ilgili adımları gecikmeden atması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin Kurumsal Sponsoru EWE Turkiye Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante, Türkiye’de enerji sektöründe ilk özelleştirme ve liberalleşme adımlarının atılmasından bu yana geçen 10 yılda gelinen durumu ortaya koyan bir sunum yaptı. “Çok şey başarıldı ama hala arzulanan yerde olmak için yapılacak çok şey var” diyen Quante, yapılması gerekenleri enerji sektöründe piyasa fiyatına geçilmesi, karlılığın artırılması ve yatırımların önünü tıkayan katı yasal koşulların kaldırılması olarak sıraladı. Quante, “Türkiye’de çok önemli bir girişimcilik ruhu var. Bunun enerji sektörünü geliştirecek şekilde kullanılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji sektörünün her alanı oturumlarda ele alındı

All Energy Turkey 2014’te doğalgaz ve elektrik piyasalarındaki güncel gelişmeler, etkinlik ortaklarının düzenlediği özel oturumlarda da mercek altına alındı. Petrol Platformu Derneği’nin (PETFORM) ev sahipliği yaptığı oturumda Türkiye’nin doğalgaz ticaret merkezi olma potansiyeli, karşılaşılan zorluklar, doğalgaz piyasası yasa taslağı ve AB ülkelerindeki örnek uygulamalar tartışıldı.

Enerji Ticareti Derneği (ETD) ev sahipliğinde düzenlenen oturumda ise elektrik enerjisinin toptan ve perakende satışına ilişkin konular ele alındı. Katılımcılar, toptan satış piyasasında ticaretin öngörülebilir şekilde yapılabilmesi için arz ve talep dengesine göre oluşacak referans fiyatının oluşmasının önemini vurguladı.

Etkinliğin ikinci günü RWE Türkiye Holding CEO’su Markus Enke’nin sunumu ile başladı. Güvenilir elektrik referans fiyatının oluşabilmesine ilişkin koşulları ele alan Enke, EÜAŞ’ın ve yap-işlet-devret santrallerinin özelleştirilmesi ile ilgili süreçlerine ililşkin muğlaklığın ve talep ve arza ilişkin bilgilere ulaşmada yaşanan sorunların enerji piyasasını olumsuz etkilediğini söyledi. Enke, spot ve türev piyasaların bütünleştirilmesi ve aralarında geçişkenliğin sağlanması gerektiğinin de altını çizdi.

TÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye Enerji Sektörünün Liberalleşme Süreci ve Arz Güvenliği” başlıklı oturumda ise Türkiye’deki enerji piyasalarının gelişim ve arz güvenliği, liberalizasyon sürecinde gelinen durum ve enerji borsası ile EPİAŞ ve enerji borsasının kurulum süreci masaya yatırıldı.

Yılın Enerji Yöneticisi: Dr. Frank Quante1411739566_all-energy-turkey-4.jpg

All Energy Turkey 2014 Kongre ve Fuarı’na katılan ziyaretçilerin gün boyunca verdiği oyların sonucunda Yılın Enerji Yöneticisi Ödülü EWE Türkiye Holding Genel Müdürü Frank Quante’ye verildi. Quante’ye ödülü ilk günün akşamında düzenlenen törende sunuldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.