Güncel

Almanya, Oppo ve OnePlus'ı ülkesinden kovdu! Peki neden?

Almanya, Nokia'ya patent ücreti ödemeyi reddettiği için Oppo ve OnePlus'ı ülkesinden kovdu!

Almanya, Oppo ve OnePlus'ı ülkesinden kovdu! Peki neden?

Nokia'nın bazı önemli 5G patentleri var ve kardeş şirketler Oppo ve OnePlus'ın bu teknolojileri lisans ücreti ödemeden kullandıkları tespit edildiğinden ve özellikle teknoloji dünyasında ücretsiz yemek diye bir şey olmadığından, BBK'ye ait Çinli cep telefonu üreticileri bu durum karşısında zorlandı. Sonuç olarak Almanya'da Oppo ve OnePlus satışları durdurulacak.

Almanya, Oppo ve OnePlus'ı ülkesinden kovdu! Peki neden?

WinFuture, Fin telekomünikasyon şirketi Nokia'nın Oppo ve OnePlus aleyhine iki patent davası kazandığını bildirdi.

Bir Mannheim bölge mahkemesi, Oppo'nun gerçekten de 5G telefonları için patentli teknolojileri kullandığını ve lisanslı olmadıkları için ilgili telefonların esasen yasa dışı olarak satıldığını tespit etti. Bu, aynı ana şirkete ait olan OnePlus için de geçerlidir ve ikisinin farklı kimliklere sahip olduğu bir zaman olmasına rağmen, son birkaç yılda daha da yakınlaştılar ve son cihazlarının çoğu aynı DNA'ya sahip.

Almanya, Oppo ve OnePlus'ı ülkesinden kovdu! Peki neden? - Resim : 1

Oppo 2018'de, Nokia'ya patent ücreti ödemeyi kabul etmişti. Ancak bu sözleşmenin süresi doldu ve sonraki görüşmeler bozuldu. Oppo karara itiraz etmeye çalıştı ancak başarısız oldu. 

Şimdilik, Oppo ve OnePlus Almanya'da cihaz satışlarını durdurdu ve ilgili web sitelerinde artık herhangi bir telefon yok. OnePlus ve Oppo Almanya'da büyük oyuncular değiller ve pazarın yüzde 5'inden daha azına sahipler, bu yüzden satışların iptal edilmesi söz konusu olduğunda bu şirketler için büyük bir darbe olmamalı. Ancak kesinlikle patent hırsızı olarak bilinmek istemezler, bu nedenle suçu Nokia'ya kaydırmak için çalışıyorlar.

OnePlus'ın iletişim direktörü Spenser Blank, The Verge'e Almanya'da satışların durdurulduğunu doğruladı ve Nokia'yı makul olmayan yüksek ücretler talep etmekle suçladı.

Nokia, dava ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

''İki Alman Mahkemesi, OPPO'nun akıllı telefonlarında Nokia'nın patentli teknolojilerini kullandığına ve bunları lisanssız olarak yasadışı bir şekilde sattığına karar verdi. Nokia'nın da adil davrandığı tespit edildi. OPPO'nun bu sorunu çözmesinin en kolay yolu, lisansını adil koşullarda yenilemek."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.