Güncel

Altı Ayda 3.2 milyon Dolar çaldı!

Dünyanın en önemli şirketlerinin ağlarına korku salan bu suçluların çaldıkları paranın ise haddi hesabı yok?


Soldier takma isimli hacker tarafından gerçekleştirilen bir saldırı, ABD şirketlerini kendi ağlarını tehdit ediyor. Altı ayda 3.2 milyon dolar çalan yazılım, organizasyonları ve onların müşterilerini gelecek saldırılara karşı savunmasız bırakıyor. 90'ın üzerinde ülke ise bu saldırıdan etkileniyor.

Bir süredir 20'li yaşlarında, Rusya'da yaşayan bir siber suçluyu araştırıyoruz. Araştırmalarımız sırasında bu saldırgan gencin, SpyEye/ZeuS ikilisini yaymaya yönelik blackhat SEO'yu çalıştırmak için exploit kitler kullandığı gibi, SpyEye ve ZeuS dahil çeşitli suç araçlarından da faydalandığını gördük.
Suç dünyasında Soldier olarak bilinen saldırgan, SpyEye, bir aracı ve bir başka suç ortağı aracılığıyla Ocak 2011?den itibaren 6 aylık sürede 3.2 milyon doların üzerinde bir para çaldı. Bu aylık yaklaşık 533 bin dolar, günlük olarak da 17 bin dolar anlamına geliyor.

Haberin Devamı

Soldier, temel olarak ABD'deki kullanıcıları hedefliyor ve sırf bu ülkedeki başarılı atakların sayısını çoğaltmak için diğer siber suçlulardan ABD trafiği satın alıyor. Ayrıca güvenilir hesaplardan para çalmak için kötücül yazılımlar aracılığıyla kullanıcıların güvenlik kimliklerini çalıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.