Güncel

Amazon kullanıcıları dikkat! Suçlu aranıyor!

Son yıllarda Amazon, yatırımcılarına, sürekli artan tüketici talebini karşılamaktan başka seçeneğinin olmadığını açıklayarak, karını azalttığı düşünülen yeni depolara milyarlarca dolar harcadı. Analistlerse, Amazon'un çok fazla sayıda depoyu çok erken inşa etmiş olabileceğini söylüyor.

Amazon kullanıcıları dikkat! Suçlu aranıyor!

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi perşembe günü aşırı şekilde artan siparişlerine yetişebilmek ve onların nakliyesini sağlayabilmek için gerekli kapasitenin yaratılmasının yaklaşık 2 milyar dolarlık bir maliyet artışına sebep olduğunu bildirmişti. Bu Amazon'un sadece hayati malzemeler için yeri olduğunu açıklayarak tüccarların mallarını geri çevirmek zorunda kaldığı iki yıl öncesine göre dramatik bir değişim.

Şirketin finans direktörü Brian Olsavsky, şirketin 2022 için sermaye harcama planlarını azalttığını açıkladı. Amazon, bu yıl yerine getirme projelerine geçen yıla göre daha az harcama yapacak, şirketin nakliye yatırımları ise biraz daha azalacak.

Olsavsky yaptığı açıklamada şirketin "mevcut talep için fazla depo inşa etmiş olabileceğini" söyledi. Buna karşın Amazon'un pişmanlık duymadığını belirten Olsavsky, yapım kararlarının çoğunun 18 ila 24 ay önce alındığını, bu nedenle bu yıl diğer harcamalar konusunda bazı  sınırlamalar olacağını belirtti.

Amazon, tüketicilerin COVID-19 enfeksiyonundan kaçınmak için evde alışverişi benimsemesiyle gelen satış başarısının ardından, son birkaç yılda depo ve teslimat ağını ikiye katladı. Bu durum perakendecinin ana kısıtının depolama alanı değil, personel ihtiyacı olmasına da neden oldu. Amazon ölçeğinde bu, altı ayda 270.000 işçiyi işe almak anlamına geliyordu.

 Bu yılın noel tatilinin ardından tüketici talebi her zaman olduğu gibi azaldı. Amazon'un verileri de, çevrimiçi satışların bir yıl öncesine göre düştüğünü gösterdi. Omicron dalgası yatıştığında, çevrimiçi alışveriş azalırken, tüketiciler aynı zamanda mal satın almak veya arabalarını yüksek fiyatlı gazla doldurmak arasında bir seçim yapmak zorunda kaldı.

Amazon'un eski başkan yardımcısı olan David Glick da, fazladan alanın büyük bir zorluk olmadığını söyledi: Glick, Amazon’un, kapasitesini fazlaca artırmış olabileceğini ancak şirketin gelecek yıl içinde bu fazla kapasiteye ulaşacağını düşündüğünü belirtiyor.

Amazon’un, bağımsız satıcıların  doğrudan tüketicilere sattığı ürünleri depolamak ve göndermek için  Amazon depolarını kullandığı Buy with Prime olarak bilinen yeni bir programı da bu kapasiteye ulaşmada yardımcı olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.