Güncel

Amazon otomasyon işini abarttı! Yakında işçiye gerek kalmayacak

Amazon'un depolarında daha fazla otomasyona sahip olma hedefine bir adım daha yaklaştı.

Amazon otomasyon işini abarttı! Yakında işçiye gerek kalmayacak

Amazon, depolarında palet istifleyebilen robotlar yapan Cloostermans'ı satın almayı kabul etti. Amazon, ürünleri paketleyebilen Belçika merkezli Cloostermans teknolojisini zaten kullandığını söylüyor.

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra Cloostermans'ın 200 ya da daha fazla çalışanı Avrupa'daki Amazon Global Robotics bölümüne katılacak ve muhtemelen zamanlarını yalnızca Amazon'un ihtiyaçlarına uygun teknoloji oluşturmaya adayacak. Amazon tarafından yapılan bir basın açıklamasında, "Cloostermans'ın mühendislik, makine ve robotik alanındaki derin deneyimine odaklanarak, işyerimizde çalışanları rollerinde destekleyen ve iş güvenliğini artıran ve ayrıca ambalaj atıklarını azaltmaya yardımcı olan çözümleri daha hızlı bir şekilde dağıtacağız." denildi. Şirket daha önce de daha fazla robota sahip olmanın işçi güvenliğini artıracağına olan inancından bahsetmişti.

Amazon otomasyon işini abarttı! Yakında işçiye gerek kalmayacak

Amazon, otomasyonu artırmak için depolarına daha fazla robot getiriyor. Haziran ayında, ilk otonom depo robotu olan Proteus'u ortaya çıkardı. Cihaz paketlerle dolu arabaları kendi kendine hareket ettirebilmektedir.

Amazon, lojistik merkezlerinde birkaç yıldır robotlara daha fazla güveniyor olsa da, Cloostermans'ın satın alınması, Staten Island tesisindeki çalışanların bir sendika seçimini kazanan ilk Amazon depo işçileri haline gelmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Şirket, 2019'da otomasyonun en az on yıl boyunca depolardaki insan işçilerin yerini almasının beklenmediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.