Amazon yine skandallarla anılıyor!

Amazon yine yasadışı sendika karşıtı davranışla suçlandı. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), şirketin politikalarını Staten Island'daki tek sendikalı deposunda sendika desteğini bastırmak için değiştirdiğini söyleyerek pazartesi günü bir şikayette bulundu.

Amazon yine skandallarla anılıyor!

Şikayet, Amazon'un diğer ihlallerin yanı sıra COVID-19 vakalarında ücretli izinleri vermezken, sendika toplantılarını yasaklayacak politikalar uyguladığını iddia ediyor. Suçlamalar, bir şirketin 2022'de örgütlenmeye oy veren sendikayı gayri meşru olarak reddeden bir resmini çiziyor ki bu, CEO'sunun kamuoyuna yaptığı yorumlarla aynı çizgide olan bir görüntü.

NLRB, Amazon'u sendikalı işçilerin boş zamanlarında Staten Island deposuna erişmelerini engelleyen bir politika uygulamakla suçluyor. Ayrıca ajans, şirketin Amazon İşçi Sendikası (ALU) ile ilişkileri nedeniyle iki çalışanını işten çıkardığını ve COVID-19 vakaları için ücretli izin politikasını işçi örgütüyle müzakere etmeden tek taraflı olarak değiştirdiğini söyledi.

Amazon yine skandallarla anılıyor!

Şikayet ayrıca Amazon CEO'su Andy Jassy'nin aralık ayında The New York Times DealBook Summit'te verdiği bir röportajda sendikalı çalışanların daha az yetkilendirileceğini ve yöneticilerle doğrudan ilişkiler kurmakta zorluk çekeceğini söyleyerek federal iş yasalarını çiğnediğini iddia ediyor. Jassy, işçilerin "bürokratik" sendikalar kurması hakkında "Bunun federal mahkemelerde sonuçlanması için gerçek bir şansı var," diye eklemişti. Amazon, sendikanın kuruluşunun "suistimal" nedeniyle devrilmesi gerektiğini savunuyor.

NLRB, Jassy'nin yorumlarını "çalışanlara müdahale etmek, kısıtlamak ve zorlamak" olarak tanımlıyor ve bunun yasadışı bir tehdit olduğunu söylüyor. NLRB, Jassy'nin benzer sendika karşıtı yorumlarının ardından ekim ayında bir başka şikayette daha bulunmuştu. ALU avukatı Seth Goldstein, "Bütün bu Ardıllık tarzı milyarderler yasa dışı eylemlerden sorumlu tutulmalı ve biz de bunu yapıyoruz" dedi. "Şikayet sendika bozanlara ve Jassy gibi istediklerini söyleyebileceklerini ve sorumlu tutulmayacaklarını düşünen CEO'lara bir mesaj gönderecek."