Şok iddia! Çin ABD üslerine casus yazılım yüklüyor!

Çin, ABD'nin Pasifik çıkarlarına karşı dijital casusluk yapmış olabilir.

Şok iddia! Çin ABD üslerine casus yazılım yüklüyor!

Microsoft ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), devlet destekli Çinli bir bilgisayar korsanlığı grubu olan Volt Typhoon'un Guam adasında ve ABD'nin başka yerlerindeki "kritik" sistemlere gözetleme amaçlı kötü amaçlı yazılım yüklediğini ortaya çıkardı. Grup 2021'in ortalarından beri faaliyet gösteriyor ve bildirildiğine göre devlet kurumlarının yanı sıra iletişim, üretim, eğitim ve diğer sektörleri tehlikeye atıyor.

Araştırmacılara göre Volt Typhoon gizliliğe öncelik veriyor. İşletim sisteminde zaten mevcut olan kaynaklara dayanan "karada yaşama" tekniklerinin yanı sıra doğrudan "klavyede uygulama" eylemini kullanıyor. Kimlik bilgilerini ve diğer verileri kazımak, bilgileri arşivlemek ve hedeflenen sistemlerde kalmak için kullanmak için komut satırını kullanıyorlar. Yönlendiriciler gibi kontrol ettikleri küçük ve ev ofis ağı donanımları aracılığıyla veri trafiği göndererek etkinliklerini gizlemeye çalışıyorlar. Özel araçlar, bilgilerini gizli tutan bir proxy aracılığıyla bir komuta ve kontrol kanalı kurmalarına yardımcı oluyor.

Şok iddia! Çin ABD üslerine casus yazılım yüklüyor!

Kötü amaçlı yazılım saldırılar için kullanılmadı, ancak web kabuğu tabanlı yaklaşım altyapıya zarar vermek için kullanılabilir. Microsoft ve NSA, potansiyel kurbanların Volt Typhoon'un çalışmalarını tespit edip kaldırmasına yardımcı olabilecek bilgiler yayınlıyor ancak etkilenen hesapları kapatmayı veya değiştirmeyi gerektirdiğinden izinsiz girişleri savuşturmanın "zorlu" olabileceği konusunda uyarıyorlar.

The New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, Guam sızmasının, bu yılın başlarında Amerikan nükleer tesislerinde yüzdüğü bildirilen casus balonunu içeren daha büyük bir Çin istihbarat toplama sisteminin parçası olduğuna inanıyor. Guam, Çin'in Tayvan'ı işgaline herhangi bir ABD yanıtı için kullanılacak büyük bir istasyon olan Andersen Hava Kuvvetleri Üssü'ne ev sahipliği yaptığı için endişe verici. Aynı zamanda Pasifik'teki gemiler için önemli bir merkez.