Güncel

Amazon'da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir!

Amazon diğer büyük şirketlere de örnek oluşturacak bir karara imza atmıştı. Peki bu karar nasıl sonuçlanacak? İşte detaylar.

Amazon'da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir!

Amazon liderleri, şirketin bir sonraki hissedar toplantısında rahatsız edici bir an yaşayabilir. Daniel Olayiwola, şirketin 25 Mayıs'taki yıllık genel toplantısında bir karar sunan ilk Amazon depo çalışanı olacak. San Antonio merkezli çalışanın önerisi, Amazon'un hem personel gözetimini hem de üretkenlik kotalarını sonlandırmasını istiyor. Olayiwola, uygulamaların işçileri "güvenliğe göre hıza öncelik vermeye" zorladığını ve bunu düzeltmek üzere çok az anlamlı değişiklik yapıldığını bildiriliyor.

Personel, Amazon'un yaralanma oranlarının, özellikle otomatik tesislerde ve yoğun dönemlerde, ulusal ortalamaların "çok üzerinde" olduğunu gösteren OSHA verilerine işaret ediyor. Bunu, işçilerin istasyon araçlarından uzakta geçirdikleri süreyi izleyen “Boş Zaman Görevi” gibi politikalara bağlıyor. Bildirildiğine göre, gözetim ve kota kombinasyonu, çalışanlara mola veya güvenli ve sürdürülebilir bir çalışma temposu için çok az alan bırakıyor.

Amazon'da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir!

 Amazon, depo personeli üzerindeki yükü azaltmak için daha uzun bir süre boyunca Boş Zaman Görevinin ortalamasını almak gibi bazı açılardan yaklaşımını yumuşattığını iddia ediyor. Kurucu ve eski CEO Jeff Bezos, Amazon'u "çalışmak için en güvenli yer" olmaya zorlamıştı. Ancak Amazon, üretkenliği hala çok yakından takip ediyor ve son zamanlarda işçileri kapasitelerinin üzerinde çalışmaya zorluyor. Örneğin geçen yıl ölümcül bir kasırga sırasında çöken Illinois deposundaki çalışanlar ve müteahhitlere, aşırı tehlikeye rağmen çalışmaya devam etmeleri için baskı yapıldığı bildiriliyor.

Olayiwola, Amazon'un politikalarında büyük bir değişiklik talep edecek. Teklif kabul edilmese dahi, Amazon ile daha iyi çalışma koşulları talep eden sıradan bir dosya arasındaki artan gerilimin altını çizmesi açısından önemli.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.