Güncel

Amazon’da selfie ile alışveriş dönemi başlıyor!

Amazon’dan selfieşifresi ile alışveriş yapabileceksiniz!

Amazon’da selfie ile alışveriş dönemi başlıyor!

Popüler online alışveriş sitesi Amazon, kullanıcılarının selfie yoluyla ödeme yapmasını planlıyor. Amazon yakında şifre olmadan ürünleri satın almanızı sağlayacak selfie alma yöntemi üzerinde çalışıyor.

Seattle merkezli e-ticaret devi, kullanıcılarının online alışverişlerini onaylamak için bir yöntem olarak kullanıcının yüzünün fotoğrafının ya da videolarını kullanmak için bir patent müracaatında bulundu. Şirket,  selfi ile giriş için patent başvurusunda "Birçok geleneksel yaklaşım, kullanıcının kimlik doğrulaması için parola girişine güveniyor olsa da, bu parolalar şifrelerin çalınması yoluyla veya kullanıcıyı taklit edebilecek kişiler tarafından tespit edilebilir" diye projesini tanıttı.

1458055688_150625-amazon.jpg

E-ticaret devi, parola yönetimi yerine daha güvenli bir yöntem olarak kullanıcıların kendi yüzüyle giriş sistemini kullanmak istediğini, patent kurumuna bildirdi. Yüzünüzü korsanlar çalamayacak ve tahmin edemeyecek olmasına rağmen, yüz tanıma sistemleri kullanarak bir kişinin gerçek yüzü yerine o kişinin fotoğrafını kullanabilirler. Bunu önlemek için ise Amazon, bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için fotoğraf çekmeyi temel alan iki adımlı bir sistem planlıyor. Bu yöntemde, ilk selfie kimliğinizi belirtecek, ikinci selfie’de ise telefon veya bilgisayar başında olduğunuzu gerçek kişi olduğunuzu doğrulamak için gerekecek. Gülümseme yada başınızı eğme gibi belirli hareketlerle Amazon hesabına girebileceksiniz.

Selfie şifreler, e-ticaret ve finansal hizmetler sunan şirketler tarafından, daha güvenli ve verimli bir alternatif olarak kabul edilmiştir. Mastercard geçen ay, İngiltere'de hesap şifreleri yerine kullanıcıların selfie'lerini ve parmak izini kabul edeceğini doğruladı. Microsoft, Windows 10 ve Android akıllı telefonlar zaten kullanıcıların kameraya bakarak kendi telefonlarının kilidini açmasına izin veriyordu. Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay da tüketicilerin parmak izi tarayıcısı kullanarak ödeme kabul ediyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.