Amazon'dan beklenen hamle geldi!

Dedikodular gerçek oldu ve e-ticaret devi Amazon, ünlü Hollywood film şirketini satın aldığını duyurdu. İşte detaylar.

Amazon'dan beklenen hamle geldi!

Amazon, yayın kataloğunu desteklemek için 8.45 milyar dolarlık bir anlaşmayla Hollywood stüdyosu MGM'yi satın alıyor. Devralma işlemi, James Bond, Rocky ve Robocop dahil olmak üzere gözleri şenlendiren bir çok filmin haklarının Amazona geçmesini sağlayacak. Ayrıca MGM, Amazonun Prime Video için çıkacak olan Lord of the Rings serisinin yanına uyum sağlayacak olan The Hobbit'in yayın haklarına da sahip. Televizyon kısmında ise, stüdyonun ürünleri arasında The Handmaid's Tale and Fargo ve Epix Tv altında bulunan bütün içerikler bulunuyor.

Amazonun MGM'yi satın alması, 13.7 milyar dolarlık Whole Foods'u satın almasının ardından Amazon'un tarihindeki en büyük ikinci anlaşma oldu. Bu anlaşma akış savaşları olarak adlandırılan dalganın bir parçası olarak değerlendiriliyor. Şimdiden Disney'in 21st Century Fox'u 71 milyar dolara tükettiğini ve kütüphanesini Disney + ve Hulu'ya asimile ettiğini gördük . Bunların yanında HBO Max'in yeni açıklanan ana ortağı WarnerMedia ile Discovery'nin birleşmesi üzerine iki şirket içerik üretimi için yılda 20 milyar dolar harcamaya başladı. Bu da Netflix'in 17 milyar dolarlık savurganlığından biraz daha fazla.

Eski medya şirketleri hayatta kalmak için büyük anlaşmalara yönelirken, Big Tech satın alma cephesinde sessiz kalmış durumda. MGM'nin bir satışa ilgilendiğine dair söylentiler yıllardır konuşuluyor. Stüdyonun daha önce 6 milyar dolar değerinde bir devralma için Apple ile görüştüğü bildirilmişti. Ancak bu anlaşma gerçekleşmedi.

Amazon, Hollywood'u devralmak yerine bireysel film hakları ve canlı spor yayınlarının haklarını almayı tercih etti. Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde Prime Video'nun geçtiğimiz yıl 175 milyon Prime abonesi tarafından izlendiğini açıkladı. Amazon ayrıca IMDbTV adlı ücretsiz, reklam destekli bir yayın platformuna da sahip.