Amazon’un gelirleri beklentileri aşınca hisse senetleri de uçuşa geçti

Teknoloji dünyasının en büyük markalarından biri olan Amazon, rakiplerinin birer birer beklentilerin altında kaldıklarını açıkladıkları mali tablolarının ardından, bombayı patlattı ve rekor gelir artışı açıkladı.

Amazon’un gelirleri beklentileri aşınca hisse senetleri de uçuşa geçti

Teknoloji dünyasının en büyük isimleri, birer ikişer mali tablo verilerini açıklamaya devam ediyor. Microsoft, Google, Facebook, Spotify, Apple derken bu kervana katılan bir diğer isimse Amazon oldu. Ancak Amerikalı teknoloji devini rakiplerinin birçoğundan ayıran şey ise, gelirlerinin beklentileri aşması oldu.

İkinci çeyrek mali verilerini açıklayan Amazon, bu dönemde toplam %7 büyüme kat etti ve bu haliyle beklentilerin üzerinde bir orana ulaşmış oldu. Toplam 121 milyar doları bulan geliriyle tutar bazında da rakiplerinin çoğuna fark atan Amazon, hem sunucu servislerinden hem de reklam yayınlarından oldukça güzel gelirler elde etti.

Amazon’un gelirleri beklentileri aşınca hisse senetleri de uçuşa geçti

Özellikle reklam yayınları sayesinde 8,76 milyar doları kasasına koyan Amazon’un bu alanda %18 gelir artışı sağlamış olması en şaşırtıcı veri olarak değerlendirildi. Bu durumun sebebi ise, reklam denildiğinde akla ilk gelen Facebook ve Google gibi isimlerin, ikinci çeyrek verilerinde gerileme yaşamalarına karşılık Amazon’un çok önemli bir oranda artış yakalamış olmasıydı.

Bununla birlikte Amazon ilk çeyrekte açıkladığı yaklaşık 8 milyar dolarlık karın ardından, bu çeyrekte 2 milyar dolarlık zarardan kurtulamadı. Bu durumun en önemli nedeniyse tabi ki Amazon için kör kuyu halini alan Rivian projesi oldu. Bugüne kadar şirkete 11,5 milyar dolar zarar ettiren elektrikli otomobil projesi, ikinci çeyreği de yaklaşık 4 milyar dolar zararla kapattı.

Tüm bu gelişmeler sonrasında, şirket hisseleri de %12 artarak yatırımcıların yüzünü güldürdü. Bakalım ilk iki çeyreği rekorlarla geçiren Amazon, yılın üçüncü çeyreğinde nasıl bir performans sergileyecek.