Amazon'un ismi yeni bir skandala karıştı! Peki bu iş nereye varacak?

Reuters'in bildirdiğine göre, İngiltere'deki bir Amazon deposunda 700'den fazla depo çalışanı, bu hafta maaş artışı konusundaki bir anlaşmazlık sebebiyle yürüyüş eylemi yaptı.

Amazon'un ismi yeni bir skandala karıştı! Peki bu iş nereye varacak?

Amazon, çalışanları temsil eden sendika tarafından talep edilen 2 sterlin saatlik ücret artışını kabul etmedi, bunun yerine 34 peni zam teklif etti. Doğu İngiltere'de Essex'in bir banliyösü olan Tillbury tesisindeki çalışanları temsil eden sendika GMB, işçilerin hem Çarşamba hem de Perşembe günü işten ayrıldığını söyledi.

GMB'nin bölgesel organizatörü Steve Garelick ABC'ye verdiği demeçte, "Amazon gezegendeki en kârlı şirketlerden biri" dedi. Garelick, Amazon'un sendikanın taleplerini karşılayamayacağı haberini verdikten kısa bir süre sonra greve başlayan protestocu Tillbury işçilerinin video görüntülerini yayınladı. Yönetimin tesisteki "yemek servisini geri çektiği" ve işçilere binadan ayrılmaları halinde işten çıkarılacaklarını söylediği bildirildi.    

Amazon'un ismi yeni bir skandala karıştı! Peki bu iş nereye varacak?

GMB, 2013 yılında İngiltere'deki Amazon depo çalışanları için daha yüksek ücret ve daha iyi sağlık standartları için kampanyaya başladı, hatta şirketin işgücü uygulamalarına yönelik bir meclis soruşturması çağrısında bulundu. Amazon, Tillbury'deki GMB birliğini veya Birleşik Krallık'taki diğer depolarından herhangi birini tanımıyor.

Rugeley'deki başka bir İngiltere deposundaki düzinelerce Amazon çalışanı da bir ödeme anlaşmazlığı nedeniyle dün dışarı çıktı. “Amazon Rugeley, yerel/Rugeley ücret oranı ortalamasını gerekçe göstererek 50 peni ücret artışı açıkladı. İsimsiz bir işçi, The Birmingham Mail'e verdiği demeçte, haberler ortaklarla pek iyi oturmadı ve 100'den fazla kişi bir protesto olarak kantini terk etti ve bu da birçok müşteri gönderisini etkiledi” dedi.