Güncel

AMD Mobil işlemci pazarına el atıyor! [Fiyat-Performans el değiştirecek]

AMD işleri kızıştıracak hamleler yapmaya devam ediyor. Mobil işlemci pazarına el atacak firma fiyat-performans alanında rakiplerini köşeye sıkıştırmaya geliyor. İşte detaylar.

AMD Mobil işlemci pazarına el atıyor! [Fiyat-Performans el değiştirecek]

AMD, 2023 ve sonrasında üreteceği mobil işlemcileri için yeni bir adlandırma yapacağını duyurdu. Yeni AMD isimlendirmesi, işlemcinin yeteneklerini netleştirmeyi amaçlıyor, meraklılar ve ortalama kullanıcılar için kod çözmesi daha kolay oluyor. Artık bir AMD mobil işlemcinin Zen mimarisini, sadece ismine bakarak öğrenebilmek mümkün olacak.

AMD'nin Teknik Pazarlama Direktörü Robert Hallock, şirketin yeni adlandırma planının teknik ancak basit olduğunu açıkladı . Ortalama bir kullanıcı "daha yüksek bir sayı sadece daha yüksek CPU performansı anlamına gelir" ifadesini görebilirken, daha meraklısı sayının kodunu çözebilecektir.

AMD Mobil işlemciler 2023 geliyor

AMD'nin yeni isimlendirme sisteminde her rakam bir anlam ifade ettiğinden, yeni düzenleme AMD'nin önceki isimlendirme sisteminden daha açıklayıcı oluyor. İlk basamak, işlemcinin piyasaya çıkış yılını temsil ediyor ve AMD'nin Ryzen 7000 serisi 2023 yılında gelecek. Bu nedenle, 8000 serisi de 2024 yılında gelecek ve bu böyle devam edecek.

AMD yeni uygun fiyatlı mobil işlemcileri piyasaya sunuyor!AMD'nin yeni isimlendirme sistemini gösteren görüntü

İkinci hane ise pazar segmentini belirtiyor ve Ryzen 3, 5, 7 veya 9 (veya Athlon Silver/Gold) olup olmadığını gösterecek. AMD Ryzen 73xx ve 74xx'in her ikisi de Ryzen 3 olduğundan, burada her iki işlemci de aynı görünüyor gibi gelebilir ancak doğal olarak Ryzen 74xx daha güçlü bir model olacak.

Üçüncü basamak, CPU'nun Zen mimarisini detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Örneğin, AMD Ryzen 7x2x bir Zen 2 mimarisi olurken, AMD Ryzen 7x4x, Zen 4 mimarisini vurgulayacak. Dolayısıyla, iki 7000 serisi işlemcimiz olsa da bunlar farklı Zen mimarilerine dayanabilecek ve performans açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilecek. Ortalama kullanıcılar, üçüncü basamağı gözden kaçırırlarsa, her iki 7000 serisi CPU'nun da yeni Zen 4 mimarisine dayandığını düşünebilirler, bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Değişiklikler, AMD'nin 4. çeyrekte gelmesi beklenen "Mendocino" lansmanından önce gelmesi bekleniyor. 7020 serisi Mendocino yongaları, günlük bilgisayar kullanımına yönelik eski Zen 2 mimarisini destekleyecek. Merakla beklenen Zen 4 "Dragon Range" yongaları 2023'te piyasaya sürülecek. AMD'nin 2023 mobil serisi, yeni tasarımlara ve yenilenmiş 2022 sistemlerine sahip beş farklı SoC yongasını içermesi bekleniyor.

AMD Mobil işlemci pazarına el atıyor! [Fiyat-Performans el değiştirecek] - Resim : 2

Yeni adlandırma sistemi, düşük kaliteli Mendocino serisinden yüksek kaliteli Dragon Range'e kadar geçerli oluyor. Her iki yonga da Zen 4'ü temel aldığından, 7x4x adlandırma kuralını kullanan Phoenix ve Dragon Range ile Zen mimarisini gösteren üçüncü basamağı da görebiliriz.

2022'nin başlarında AMD, Ryzen işlemcili dizüstü bilgisayar sevkiyatlarında %49 gibi etkileyici bir büyüme elde etmişti. Firmanın dizüstü bilgisayar alanında pazar paylarını artırmaya devam edip etmeyeceğini görmek ilginç olacak.

AMD
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.