Güncel

Amerika Çip üretim cihazları yasağını Çin'e karşı arttırıyor!

Amerika ile Çin arasında yaşanan en son ki politik kriz tüm dünya da çok konuşulmuştu. Çin'e karşı yaptırımlarını arttıran Amerika çip üretim aletlerinin satışıyla alakalı yaptırımları daha da arttırdı. İşte tüm detaylar.

Amerika Çip üretim cihazları yasağını Çin'e karşı arttırıyor!

Washington, Çin'e karşı gelişmiş çip üretim cihazlarının ihracatını yasaklamak için daha güçlü adımlar atmaya hazırlıyor. Ancak, Asyalı çip üretim şirketleri zaten kendi başlarına 14nm altı yarı iletkenler üretebiliyor. Amerika bu konuda geç kalmış olmanın intikamını alacak cinsten adımlar atacak. İşte tüm bilinenler.

Amerika çip krizini yukarılara tırmandırıyor

Biden yönetimi, Çin'deki yonga üretimi endüstrisine karşı yeni ve daha sert adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu yılın başlarında bazı ABD şirketine gönderilen bir dizi sözde "bilgilendirilmiş" mektuplardan sonra Ticaret Departmanı, şimdi bu yaptırımları Çin'e karşı daha ağır adımlarla uygulamayı planlıyor.

Bu mektuplar KLA Corp, Lam Research Corp ve Applied Materials Inc.'e gönderilmişti. Daha sonra ki yapılan açıklamalarda, bu mektupların gerçek oldukları ortaya çıktı. ABD Ticaret Bakanlığı, üç şirkete, 14 nanometrenin altındaki süreçlerle üretilen yarı iletken çipleri için gereken çip yapma makineleri ve ekipmanlarının Çin'e ihracatını durdurmalarını emretti. Bu ambargoya karşı yalnızca Washington'dan uygun ihracat lisansı almış satıcılar Pekin ile iş yapmaya devam edecek.

Amerika Çin'e karşı çip yaptırımlarını iyice arttıyor!

Yeni yasak, yüksek performanslı AI hızlandırıcıları ve GPU'ların satışları nedeniyle Nvidia ve AMD'ye halihazırda uygulanan yasaklara ek olarak eklenecek. Daha da kötüsü, bu mektupların muhtemelen Ticaret Departmanı vasıtasıyla tüm ABD yarı iletken endüstrisine gönderilerek ülke genelinde uygulanması istenecek.

Yeni ihracat kısıtlamaları, Nvidia ve AMD tarafından satılan benzer AI hızlandırıcılarda kullanılan Intel ve Cerebras Systems tarafından da tartışılıyor ve aktif olarak izleniyor. Dell, HPE ve Supermicro gibi OEM şirketleri de Nvidia'nın A100 Ampere GPU'su ile donatılmış sunucuları satarken yeni kurallara uyacağını gösteriyor.

Hükümet resmi duyuruyu henüz açıklamasa da üst düzey bir yetkili, "Genel bir kural olarak" Ticaret Departmanı'nın "Mektuplardaki belirtilen kuralları uygulayarak" kısıtlamaları arttırmaya devam edecek. Biden yönetimi, Çin'i dış yardım olmadan gelişmiş bilgi işlem teknolojisi sayesinde "boğmayı" planlıyor, ancak Asyalı yarı iletken devi SMIC, görünüşe göre 7nm üretim süreci ile çipler üretebildiği için artık bu çaba anlamsız kalabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.