Amerika'dan skandal karar; teknoloji devlerinin veri paylaşımına büyük darbe

Temsilciler Meclisi, veri komisyoncularının Amerikalıların kişisel verilerini Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore gibi "düşman" ülkelere satma kabiliyetini hedef alan bir tedbiri onayladı.

Amerika'dan skandal karar; teknoloji devlerinin veri paylaşımına büyük darbe

Amerikalıların Verilerini Yabancı Düşmanlardan Koruma Yasası 414-0 oy birliğiyle kabul edildi.

TikTok'un yasaklanmasını veya satılmasını zorlayabilecek bir önlemle birlikte sunulan tasarı, veri komisyoncularının Amerikalıların "hassas" verilerini "düşman" ülkelerdeki kişi veya kuruluşlara satmasını yasaklayacak. Başkan Joe Biden'ın veri komisyoncularını hedef alan yakın tarihli bir idari emrine benzer şekilde, tasarı özellikle coğrafi konum, finansal, sağlık ve biyometrik verilerin yanı sıra metin kayıtları ve telefon görüşmesi geçmişi gibi diğer özel bilgileri de kapsıyor.

Amerika'dan skandal karar; teknoloji devlerinin veri paylaşımına büyük darbe

Eğer yasa tasarısı Biden'ın masasına konmadan önce Senato onayına ihtiyaç duyacaksa, yasa tasarısı kabul edilirse, nispeten düzenlenmemiş veri komisyonculuğu sektörü üzerinde önemli bir kontrol anlamına gelecek. ABD'li yetkililer daha önce Çin'in ve ABD'nin diğer jeopolitik rakiplerinin Amerikalılara ait geniş miktarda bilgiyi komisyonculardan edindiği konusunda uyarmıştı ve gizlilik savunucuları uzun süredir yasa yapıcıları milyarlarca dolarlık sektörü düzenlemeye çağırmıştı.

Tasarı, bu ay Enerji ve Ticaret Meclisi'nden çıkan iki partili mevzuatın ikinci büyük parçası. Komite daha önce TikTok'un kendisini ana şirket ByteDance'ten ayırmasını veya ABD'de bir yasakla karşı karşıya kalmasını gerektirecek "Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası"nı uygulamaya koymuştu.