Güncel

Amerika'nın insansız hava aracı ele geçirildi!

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı'na ait bir insansız hava aracının kontrolünü ele geçirmeyi başardılar.


Bilim adamları korsanlığa soyundu ve toplam maliyeti bin dolar olan malzemeleri kullanarak Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı'na ait bir insansız hava aracının kontrolünü ele geçirmeyi başardılar.

Spoofing denilen bir yöntem kullanan Austin'deki Teksas Üniversitesi'nden olan araştırmacılar, insansız uçağı ele geçirdiler. Bu yöntemi kullanan araştırmacılar insansız uçağın kendilerinin yolladığı sinyallerin bakanlığa ait uydulardan geldiğini sanmasını sağlayarak bunu başardı.

1341159477_insans1.jpg

Araştırmacıların kullandığı yöntem, 2011 yılında bir Amerikan hava aracını düşürmek için İran tarafından da kullanılmıştı. Bazı uzmanlara göre bu deneme insansız hava aracı kullanmanın potansiyel tehlikelerini gösteriyor.

İnsansız hava araçları genelde binlerce kilometre ötedeki bir merkezden kontrol ediliyorlar. İnsansız uçakları en çok ABD, Afganistan gibi çatışma bölgelerinde kullanıyor.

Teksas Üniversitesi'nden Todd Humphreys, bu konuyla ilgili açıklamasında ''Ya biri posta taşıyan insansız uçakları bu şekilde ele geçirir ve onları füze atmak için kullanırsa? Bu 11 Eylül saldırılarının ardındaki fikrin aynısı'' dedi.

Uzaktan kumandalı silahların sınırlandırılması için kampanya yürüten ICRAC örgütünden Noel Sharkey ise ''Böyle bir insansız uçağı ele geçirmek çok kolay. Az da olsa teknik bilgisi olan herkes bunu yapabilir. 1000 dolarlık bir harcamayla sivil kullanımdaki tüm insansız uçaklar ele geçirilebilir'' dedi.

Sharkey, Kontrolü ele geçirilen insansız uçağın GPS sinyallerinin şifresiz olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

''Bu çok tehlikeli. Kötü niyetli kişiler bir insansız uçağı ele geçirip bir binaya çarptırabilir. Ya da uçağı çalıp patlayıcılarla doldurup sonra bir hedefe yönlendirebilirler. Yine de en kaygı verici olan, çok yetenekli birinin orduya ait saldırı amaçlı uçakları ele geçirmesi.''

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.